Четвер, 17 Квітня, 2025
ГоловнаСпоживачГазові проблеми: за що можуть відключити газ та як діяти

Газові проблеми: за що можуть відключити газ та як діяти

Этот материал также доступен на русском языке
Навіть у період воєнного стану українські споживачі можуть опинитися у складній ситуації, коли комунальні служби відмовляють їм у наданні послуг та відключають від систем.

До редакції звернулася мешканка Дніпра пані Броніслава Брочинська. Вона розповіла, що їй відключили постачання газу.

Як з’ясувалося, представники газової компанії склали акт про порушення — мовляв, споживачка самовільно відновила постачання газу після попереднього відключення. Пані Броніслава підписала цей акт, тобто ознайомилася з можливим порушенням, а отже, подальші дії постачальника базуються на чинному законодавстві.

Що каже закон?

Відповідно до Кодексу газорозподільних мереж (ГРМ), самовільне втручання у систему газопостачання, зокрема відновлення подачі газу без дозволу оператора, вважається несанкціонованим споживанням. Це порушення, за яке компанія має право нарахувати обсяг газу, який не зафіксував лічильник.

Сума за спожитий без обліку газ надсилається у вигляді окремого платіжного повідомлення — особисто в руки або рекомендованим листом. Це передбачено Кодексом ГРМ.

Якими можуть бути наслідки?

  • Якщо споживач не згоден з донарахуванням, він має право оскаржити це.
  • Якщо згоден, але не може одразу сплатити — варто звернутися до підприємства з документами про доходи і домовитися про оплату заборгованості частинами.
  • Якщо рахунок не буде сплачено, компанія має право звернутися до суду з вимогою стягнути борг. Відповідальність за заподіяну шкоду майну компанії передбачено статтею 1166 Цивільного кодексу України.

Приклад із судової практики

Верховний Суд у рішенні від 29.06.2021 року (справа №215/4940/18) підтвердив, що незаконне підключення до газу, не зафіксоване лічильником, є підставою для нарахування вартості газу та стягнення шкоди.

Що робити?

Не варто ігнорувати ситуацію. Якщо ви отримали таке повідомлення:

  • зверніться до підприємства для з’ясування обставин;
  • не затягуйте з поясненнями або оплатою;
  • у разі потреби — зверніться по допомогу до юриста або в центр безоплатної правової допомоги.

Куди звертатися по допомогу?

Якщо у вас низький дохід, звертайтеся до Пенсійного фонду — уточніть, чи маєте право на субсидію або додаткову підтримку.

Читайте також:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні