«Я народилася 27 липня 1974 року. Майже все життя провела в Тирасполі. В листопаді 2020 року ми усією родиною переїхали до Одеси. Минулого року мені виповнилося 50 років і я подала заяву на призначення пенсії як багатодітна матір, адже я народила 15 дітей.
У призначенні пенсії мені відмовили, бо не вистачило стажу. Зокрема не зарахували час навчання в університеті в Тирасполі в 1992-1995 роках. Академічну довідку не врахували, бо у ній не зазначено час навчання, а лише дата вступу і дата відрахування. Я не змогла продовжити навчання, бо вже тоді вийшла заміж і народила першу дитину. Якщо я отримаю правильну довідку, чи буде її враховано, якщо вона буде видана університетом невизнаної Придністровської Молдавської Республіки? Чи можу я взагалі зараз розраховувати на пенсію, в якому розмірі і що для цього потрібно?
І ще одне питання стосовно статусу «мати-героїня». Куди б я не зверталася, мені так і не пояснили, як його отримати в Україні, щоб за нього встановили надбавку до пенсії».
Тетяна Грузевич, м. Одеса
Що потрібно знати багатодітним батькам?
Жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, мають право на пенсію після досягнення віку 50 років та за наявності не менше 15 років стажу. В цей стаж зараховується, зокрема, і період догляду непрацюючої матері за дітьми до досягнення ними трирічного віку (або період отримання допомоги на догляд).
До речі, за вибором матері або в разі її відсутності, якщо вихованням дітей займався батько, то дострокова пенсія може бути призначена батьку – після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше ніж 20 років.
Як зараховується навчання?
Згідно з чинним законодавством, до загального стажу зараховуються періоди очного навчання, що відбувалося до 2004 року. Зокрема йдеться про навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Факт навчання підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання. За відсутності в документах таких відомостей приймаються довідки про тривалість навчання у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
У рішенні Пенсійного фонду, що додається до листа, зазначено, що навчання не зараховано з двох причин. По-перше, в академічній довідці відсутня дата закінчення навчального закладу і дата рішення екзаменаційної комісії. Таке рішення є суперечливим і теоретично його можна було б оскаржити. Але більш вагомою є друга причина – довідка видана невизнаною самопроголошеною Придністровською Молдавською Республікою.
Про стаж у Придністров’ї
Ми вже розповідали, що між урядом України та Республікою Молдова в 1995 році була підписана угода про гарантії прав громадян в галузі пенсійного забезпечення. Але в Пенсійному фонді України існує практика, відповідно до якої стаж, набутий на території Придністровської Молдавської Республіки, не зараховується, бо статус цієї республіки не визнаний країнами членами ООН і самою Молдовою. Тому норми зазначеної вище угоди в таких випадках не застосовуються. Таким чином, питання зарахування стажу в Тирасполі, що знаходиться у Придністров’ї, залишається неврегульованим. З огляду на це під питанням не лише зарахування періоду навчання, а й окремих періодів роботи в Тирасполі.
За таких обставин, на наш погляд, залишається два варіанти: або відстоювати своє право на зарахування цього стажу в судовому порядку, або спробувати допрацювати кілька років і піти на пенсію хоча б при досягненні приблизно 54 років. Адже, згідно з протоколом розрахунку, до стажу попередньо зараховано 11 років і 3 місяці. Тобто не вистачає ще трьох років і дев’яти місяців.
Якою має бути пенсія?
Жінки, які народили п’ятьох і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, мають право на доплату до пенсії, що передбачена Законом «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною». Розмір такої доплати становить від 35 до 40 відсотків прожиткового мінімуму. Жінкам, які народили 10 і більше дітей, встановлюється максимальна надбавка – 40%. Враховуючи, що прожитковий мінімум сьогодні становить 2 361 гривню, то розмір такої пенсії за особливі заслуги становить лише 944 гривні.
Треба також врахувати два нюанси. По-перше, якщо стажу мало і зарплата маленька, то основний розмір пенсії може бути мізерним, тобто меншим навіть за вказаний прожитковий мінімум. За таких обставин загальний розмір пенсії навіть із доплатою за особливі заслуги може бути близьким до мінімального. По-друге, вказана доплата встановлюється лише громадянам України.
Як оформити статус «мати-героїня»?
Такий статус надається жінкам, які народили та виховали 5 і більше дітей до восьмирічного віку. Оформлюється він у місцевих держадміністраціях. Для цього необхідно надіслати поштою такі документи:
- заяву;
- копію паспорта громадянина України;
- копію паспортного документа іноземця та документа, що підтверджує місце перебування або проживання іноземця або особи без громадянства на території України на законних підставах;
- копії свідоцтв про народження дітей;
- копії документів про освіту дітей;
- характеристики дітей з навчального закладу, якщо дитина навчається, або з місця роботи, якщо працює (щодо кожної дитини окремо);
- документ про наявність або відсутність відомостей стосовно дітей, які перебувають на обліку правопорушників, що не досягли 18 років, у тому числі звільнених зі спеціальних виховних установ;
- довідку про наявність або відсутність судимості у особи, яку представляють до нагородження, та у кожного з дітей, яким виповнилося 14 років;
- копії грамот, дипломів, подяк, свідоцтв, листів для визначення внеску жінки у розвиток творчих здібностей дітей, формування в них високих духовних і моральних якостей (за наявності та за бажанням матері).
Вас також можуть зацікавити новини: