«Я на пенсії з 50 років як мати героїня, працюю. Чи маю право на перерахунок виплати або так і буду постійно отримувати 3395 гривень? І якщо маю, то чи потрібно звертатись у Пенсійний фонд?»
Тетяна Зінчук,
запитання надійшло на сторінку Телеграм-каналу газети «На пенсії»
Три види перерахунку
Потенційно тут йдеться про право на потрійний перерахунок пенсії.
- ПО-ПЕРШЕ: особи, які продовжують працювати, мають право на перерахунок пенсії за кожні два роки, відпрацьовані після призначення або останнього перерахунку.
- ПО-ДРУГЕ: після звільнення може бути зроблено перерахунок пенсії з урахуванням нового прожиткового мінімуму. Тим, хто продовжує працювати, при обчисленні мінімального розміру пенсії та доплати за стаж застосовується старий показник прожиткового мінімуму, який діяв ще на момент призначення пенсії.
- ПО-ТРЕТЄ: пенсія час від часу має індексуватися, незалежно від того, працює людина чи ні. Черговий такий етап індексації для більшості пенсіонерів відбувся у березні.
Звісно, всі три види перерахунку далеко не завжди призводять до відчутного зростання, але так чи інакше розмір пенсії має хоча б трохи поступово збільшуватися.
Чи треба писати заяву?
Якщо ви не напишете заяву на перерахунок пенсії за стажем самостійно, то Пенсійний фонд рано чи пізно зробить його автоматично навіть без заяви. Раніше для перерахунку пенсії за стажем заяву треба було писати обов’язково. Тепер тим, хто має право на такий перерахунок, його роблять автоматично кожні два роки з 1 квітня.
У разі звільнення також варто одразу повідомити до Пенсійного фонду, щоб вони вчасно перевели вас до розряду тих, хто вже не працює. А от масові перерахунки пенсій на кшталт індексації завжди здійснюються автоматично без звернення пенсіонера.
Читайте та дивіться також: