Відповідає Андрій Музольф, викладач Київських духовних шкіл:
– На Світлій седмиці Церква не здійснює таких заупокійних богослужінь, як панахиди та літії, але водночас не забороняє згадувати покійних близьких на Проскомідії та в приватних домашніх молитвах. Подібна практика пояснюється тим, що весь Великодній тиждень присвячений найголовнішій події, яка сталася в людській історії – Воскресінню з мертвих Господа нашого Ісуса Христа.
Надія на рятування
Завдяки Воскресінню Спасителя кожен з нас отримує надію і на власне воскресіння, насамперед воскресіння від духовної смерті, тобто від гріха і влади диявола. Саме тому ніякий смуток (у тому числі і сум за померлими родичами) не повинен затьмарити собою радість великодніх днів.
І навіть якщо в ці дні хтось помре, відспівування здійснюється за особливим пасхальним чином, в якому немає жодного скорботного співу, але практично всі молитви присвячені Воскреслому Христу. Таким чином, будь-яка скорбота у ці світлі, радісні дні може бути виразом лише одного – нашої невіри в блаженну посмертну долю померлих близьких, заради спасіння яких помер і воскрес Сам Бог.
Як допомогти покійним родичам
Па Світлої седмиці нам потрібно ходити не на цвинтар, а в храм і молитися за них (як уже було сказано, молитва за покійних на Проскомідії не скасовується. Крім того, молитва на Проскомідії є найважливішою, оскільки священик під час цієї молитви виймає з проскури частинки про здоров’я та упокій, які згодом будуть опущені в Чашу з Кров’ю Христовою зі словами: «Омий, Господи, гріхи тих, що тут поминаються…»). Традиція ж ходити у Великдень на цвинтарі виникла в той час, коли атеїстична радянська влада закрила більшість храмів та монастирів і люди отримували можливість помолитись Богу лише на цвинтарях.
– Чи слід вітати невіруючих людей великоднім вигуком «Христос Воскресе!»?
– Привітання «Христос Воскресе!» – це не якась данина традиції, а насамперед вираз нашої віри.
Вимовляючи ці слова, ми висловлюємо свою віру в те, що Господь наш Ісус Христос помер за нас, а також воскрес «нашого заради спасіння». Тому ми і відповідаємо вигуком: «Воістину Воскресе!» Якщо глянути на історію Церкви, ми побачимо, що саме зі слів «Христос Воскресе!», з вираження цієї великодньої радості почалася проповідь християнства усьому світу.
Один християнський мислитель сказав: «Дивно, але саме порожня труна стала колискою християнства». Воскресіння Христа стало новою відправною точкою в історії всього людства, тому кожен християнин вважає своїм обов’язком поділитися радістю про Воскреслого Бога з усіма. Виходячи з цього, зовсім не зайвим буде звертатися зі словами великодньої радості до всіх людей, тим більше, до невіруючих.
ДО ВІДОМА. Світла седмиця у 2024 році – з 6 по 11 травня.
Нагадаємо, ми публікували Православний церковний календар на травень 2024 року за новоюліанським та юліанським стилем.