26 жовтня Національний банк України встановив значення облікової ставки на рівні 16%, значно знизивши її з 20%. Про це голова правління НБУ Андрій Пишний заявив на брифінгу про модернізацію монетарної системи.
“Національний банк модернізує свій операційний дизайн монетарної політики за системою “нижньої межі”, – повідомив Пишний.
Раніше ми вивчали, чи може банк пробачити борг або списати кредит.
Зниження облікової ставки вплине на ставки за фінансовими операціями українських банків – і на депозити, і на кредити. Відтепер ставку за депозитами розраховуватимуть як суму облікової ставки та чотирьох відсоткових пунктів. Таким чином вкладники 3-місячних депозитів зможуть отримати 20%.
Відповідно, кредитні відсотки розрахують за формулою: облікова ставка +6%, тобто в підсумку 22 відсотки.
На думку НБУ, значне зниження облікової збільшить можливості регулятора стримувати короткострокові гривневі міжбанківські міжбанківські ставки.
“У результаті зросте здатність НБУ впливати на очікування економічних агентів і мотиви їхньої економічної поведінки”, – вважає голова Нацбанку.
Експерти вважають зниження облікової ставки обґрунтованим з огляду на уповільнення темпів інфляції. На їхню думку, зниження облікової ставки НБУ потрібно було зробити вже давно:
- За умови зниження інфляції у 2023 році ставка у 20% “виглядала вкрай високою”.
- Економіка, особливо виробництво, потребує зниження вартості кредитів.
- Системі держфінансування потрібно знизити витрати на обслуговування облігацій внутрішнього державного боргу, номінованих у гривні.
“Саме для цього приймається рішення про зниження облікової ставки НБУ”, – резюмує економіст Денис Гаєвський, експерт УІП.