Що там? Там хаос
Зазвичай тими, хто подібні оголошення вивішує, не береться до уваги та обставина, що підвали призначені для розміщення мереж водо-, теплопостачання, а не для перебування там людей. І за 50-60 років експлуатації чого тільки не з’явилося під будинками: туди розширювали свої підвали автори прибудов на перших поверхах, виводили різні комунікації, розміщували прилади. Тому, спускаючись у такий підвал, люди дуже ризикують зазнати удару струмом. І він може виявитися смертельним.
– Сьогодні не можна вважати підвал під висоткою безпечним укриттям, якщо його не перевірили на електробезпеку, – вважає голова правління Асоціації «Одеська житлова спілка» Євген Мальнев. – Є багато способів таку безпеку забезпечити, але це треба обов’язково робити перед тим, як у підвал під час повітряних тривог почнуть спускатися люди.
Не номінально, а по суті
Євген Павлович має рацію: прагнучи збільшити номінальну кількість укриттів, влада залишила без уваги питання безпеки. Тим більше, що підвищені температура і вологість, властиві старим підвалам, ще більше збільшують ризик зазнати удару струмом. Та й пліснява з грибками, що утворилися у вологих підвалах, забезпечать людям зі слабкими бронхами і легенями різке загострення усіх хронічних недуг. Оговтуватися після відвідування такого підвалу доведеться довго.
Тобто підвал багатоповерхівки, щоб стати укриттям, спочатку треба довести до ладу – перевірити на електробезпеку, забезпечити вентиляцією. Без проведення перелічених заходів безпечним укриттям він не стане і краще не спускатися в нього.
Світлана Комісаренко