На вершині недозрілого плода з’являється невелика суха пляма, яка поступово темніє та збільшується у розмірі. Плід перестає рости і червоніє раніше, ніж інші. При цьому все бадилля здорове.
Це захворювання зустрічається як у теплицях, так і у відкритому ґрунті, особливо на півдні.
Причини вершинної гнилі на томатах
- Нерегулярний та недостатній полив.
- Дуже спекотне та сухе повітря.
- Вирощуванні на легких піщаних ґрунтах із низькою вологоємністю.
Рослини втрачають тургор, вологу, в’януть з вершини плода. На цьому місці, як вторинне явище, поселяються патогенні мікроорганізми. Також деякі агрономи пов’язують вершинну гниль із нестачею кальцію у ґрунті.
Основний метод боротьби з вершинною гниллю – профілактика
- Намагайтеся вирощувати рослини на вологоємних ґрунтах. Якщо ґрунт у теплиці надто легкий, внесіть до нього торф і дернову землю, вони сприяють утриманню вологи в ґрунті.
- Перед посадкою не давайте занадто великі дози добрив, як то кажуть, про запас, і не перегодовуйте рослини.
- Не загущуйте посадки, своєчасно формуйте рослини та видаляйте пасинки.
- Обов’язково регулярно поливайте томати досить великими дозами води.
- Не забувайте і про мульчування, це хороший спосіб збереження вологи в ґрунті, особливо якщо ви не живете на присадибній ділянці, а періодично приїжджаєте. Шар мульчі краще оновлювати щотижня. Як мульча підійде скошена газонна трава, рубана кропива та інші бур’яни без насіння, солома, компост і навіть просто білий покривний матеріал.
- Під час спекотної погоди провітрюйте теплиці. Рослини можна притінити білою тканиною, покривним матеріалом, а в скляній теплиці забілити скло.
Для того, щоб виключити нестачу кальцію в ґрунті в період росту плодів, рослини можна 3-4 рази з різницею в 7 днів обприснути кальцієвою селітрою (5-10 г на 10 л води) з розрахунку 0,5 л на 10 кв. м посадок. Обприскування набагато ефективніше, а головне, економічніше прямого внесення кальцію в ґрунт.
Якщо ж ви виявили плоди, що захворіли, зберіть їх все і знищіть, а також постарайтеся поліпшити умови вирощування.
Їсти чи ні уражені плоди – вирішувати вам, на здоров’я вони ніяк не впливають, хоча доведеться видалити більшу частину томату.
Раніше ми розповідали, чи потрібно обривати листя у томатів для кращого врожаю.
Ольга Миронова, вчений-агроном