Ви – літня людина, і шукаєте роботу. Буває таке, що є підходяща для вас робота, наявна вакансія відповідає вашим побажанням, а вам відмовляють. Тому що дізналися ваш вік або безпідставно, бажаючи знайти іншого кандидата. Це дискримінація за віком.
Вік і стан здоров’я не мають значення
Ви повинні знати, що ваше право захищено законодавством. У статті 24 Конституції України йдеться, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи і є рівними перед законом.
Ваше право також захищено Кодексом законів про працю України (остання редакція від 27.01.2023 р.). Стаття 2-1 забороняє будь-яку дискримінацію у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від:
- раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань;
- статі, етнічного, соціального та іноземного походження;
- віку, стану здоров’я, інвалідності;
- гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації;
- підозри або наявності захворювання на ВІЛ/СНІД;
- сімейного та майнового стану, сімейних обов’язків, місця проживання;
- членства у професійній спілці або іншому громадському об’єднанні, участі у страйку, звернення до суду або інших органів по захист своїх прав тощо.
Куди можна поскаржитися?
Якщо ви відчуваєте дискримінацію з боку роботодавця (потенційного або якщо ви працюєте) або рекрутингових служб (займаються підбором персоналу для підприємств) з тих чи інших причин, ви можете письмово звернутися до Державної служби України з питань праці, яка повинна відреагувати на ваше звернення. Вас повинні оцінювати лише як спеціаліста за вашими професійними навичками, освітою.
Знаючи свої права, ви можете захистити не лише себе, але й інших. Якщо, наприклад, ви побачили оголошення з «вимогами», які є дискримінаційними, можете також поскаржитися до Держслужби з питань праці або до Уповноваженого з прав людини.
Ви можете звернутися також до суду, якщо було встановлено факт дискримінації з боку (вкажіть кого) роботодавця, центру зайнятості, інших органів або осіб по відношенню до вас, яка полягає у порушенні рівності трудових прав.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» (остання редакція від 30.05.2014 р.), людина має право на відшкодування матеріальної шкоди та моральних збитків, завданих їй внаслідок дискримінації.
Вікторія Гусакова, позаштатний юрист