Вівторок, 30 Квітня, 2024
ГоловнаЗдоров'яКвітка сонця, або чим корисні нагідки

Квітка сонця, або чим корисні нагідки

Этот материал также доступен на русском языке
Відома багатьом рослина календула, або нагідки, славиться своїми корисними властивостями. Рослина має багату історію: лікувальні властивості календули згадуються у рукописах, датованих I століттям н.е.

Трав’янисту рослину вирощують на всіх континентах, у Європі культуру навіть приймали в їжу, як начинку для пирогів. 

Календулу часто називають квіткою сонця, оскільки її помаранчеві квітки повертаються слідом за сонцем, розпускаючи пелюстки світла і збираючи у тіні. З цієї ж причини календулу колись називали “господарський циферблат” та “наречена літа”.

Стародавні римляни вважали, що рослина повідомляє про початок дня і ночі як своєрідний календар, звідси походить і назва рослини: calendae – найменування першого дня місяця у римлян. Українську назву “нагідки” дали рослині за формою насіння, що нагадує нігті.

Сьогодні в аптеках представлений широкий асортимент мазей, настоянок та препаратів, створених на основі рослини. При цьому квітку можна виростити на присадибній ділянці, самостійно зібрати і приготувати лікувальні мазі або настоянки.

Чим корисні нагідки?

Відвари, настої та настоянки з нагідок лікарських мають антисептичні, протизапальні, ранозагоювальні, бактерицидні, болезаспокійливі, спазмолітичні, жовчогінні властивості. Препарати нагідок покращують процеси регенерації.

Застосування

Нагідки мають властивості, цінні для жінок. Їх використовують при різних пухлинах (зокрема, фібромі та кисті яєчника), а також при ущільненнях та пухлинах у грудях. Мають антибактеріальні властивості. З їхньою допомогою лікують маткові кровотечі, бактеріальні інфекції та запалення.

Квітки нагідок мають спазмолітичні властивості. Розслаблюючи гладком’язові структури таких органів, як шлунок, кишечник та печінка, нагідки сприяють посиленню жовчоутворення та жовчовиділення і покращують травлення.

Як зовнішній засіб використовуються в стоматологічній практиці при хворобах ротової порожнини, зокрема, при кровоточивості ясен.

Квітки нагідок містять природний лютеїн. Лютеїн – дуже цінна речовина, оскільки покращує зір. У квітках нагідок міститься провітамін А, який має велике значення для усіх функцій організму, особливо для зору та регенерації шкіри, а також вітамін С – антиоксидант, послаблює внутрішньоочний тиск, підвищуючи стійкість до розвитку глаукоми. Також застосовують нагідки при лікуванні хвороб очей, таких як ячмінь і різні види кон’юнктивіту.

Застосовується при герпесі. Корисним при герпесі є олійний екстракт нагідок, що має антисептичну, протизапальну та бактерицидну дію.

Як приймати препарати з календули?

Внутрішньо – настоянку (готують на 70%-му спирті у співвідношенні 1:10) по 15-20 крапель 3-4 рази на день. Настій (2 столові ложки сировини настоюють 2 години на 400 мл окропу, проціджують, охолоджують) – по півсклянки 4 рази на день до їди.

Зовнішньо – настій квіткових кошиків на олії (готують у співвідношенні 1:5 або 1:10, настоюючи на сонці 2 тижні) для змащування уражених ділянок тіла. Розчин (1 чайна ложка настоянки на склянку кип’яченої води) для полоскання, компресів, промивання, примочок, ванн, клізм та спринцювання.

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні