«Мене цікавить оптимізація заробітку, коли закон дозволяє виключати з розрахунку найбільш невигідний період зарплати, що становить до 10% від загального стажу. А саме: чи входить центр зайнятості в оптимізацію?
Наприклад, стаж людини складає 480 місяців. В цей стаж також входить перебування на обліку в центрі зайнятості протягом 270 днів, за які були виплати. Як правильно зробити оптимізацію?
-
Виключити з розрахунку 48 місяців (39 місяців з найгіршими показниками + 9 місяців центру зайнятості).
-
Виключити з розрахунку 57 місяців (48 місяців з найгіршими показниками + 9 місяців центру зайнятості).
Який з цих двох варіантів вірний? Допоможіть розібратися.
м. Чернігів (ім’я та прізвище не вказано)»
Нагадаємо, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
За бажанням особи і за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, для обчислення пенсії додатково враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу поспіль по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Це передбачено статтею 40 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Цією є ж статтею передбачено, що з періоду, за який враховується заробітна плата, виключається період до 60 найменш вигідних місяців зарплати поспіль, за умови, що зазначені періоди складають не більш як 10% тривалості страхового стажу. Далі зазначається, що додатково за бажанням особи може бути виключено періоди:
- строкової військової служби;
- навчання;
- догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду;
- догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
- перебування за кордоном непрацюючого подружжя працівника дипломатичної служби, який знаходиться за місцем довготермінового відрядження;
- страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів з метою запобігання поширенню COVID-19 та шести календарних місяців після його завершення;
- страхового стажу під час воєнного стану і протягом трьох календарних місяців після його припинення.
***
Як бачимо, до цих додаткових періодів перебування на обліку в центрі зайнятості не відноситься. Тобто отримання допомоги з безробіття вважається звичайним страховим стажем і оптимізується на загальних підставах. Отже, в даному випадку вилучення невигідних періодів зарплати має відбуватися за першим варіантом з тих двох, що ви навели.
Також зазначимо дві важливі речі.
- По-перше, так звана оптимізація зазвичай проводиться в автоматичному режимі без участі пенсіонера. Тобто комп’ютерна програма сама прораховує і визначає, який період вилучити краще.
- По-друге, мова йде про вилучення до 60 місяців поспіль (незалежно від перерв).
Тому тут ще треба дивитися, якою у вас була зарплата до центру зайнятості і безпосередньо після. Не завжди вилучається саме 10% від стажу, це може бути й менший період, якщо так доцільніше.
Сергій Коробкін, незалежний консультант