Це призводить до того, що люди часто призначають собі лікування самостійно, не замислюючись про те, що деякі препарати викликають залежність, а абсолютно безпечних ліків просто не існує.
Надмірний прийом препаратів призводить до того, що рекомендована доза перестає допомагати. Людина починає збільшувати її, процес стає незворотним, а його результати можуть бути найсумнішими. Тому перш ніж приймати якісь ліки, потрібно звернутися до лікаря і знайти причину нездужання. Якщо цього не зробити, то прийом, наприклад, знеболюючих препаратів може посилити причину болю.
Також небезпечним є безконтрольний прийом заспокійливих та снодійних ліків. Вони можуть викликати залежність, схожу на наркотичну. Навіть такий, здавалося б, нешкідливий препарат, як краплі у ніс, теж може завдати шкоди при безконтрольному застосуванні: слизова оболонка носа швидко пересихає і перестає виконувати свої функції. А такі популярні у людей похилого віку серцеві засоби, як валокордин і корвалол, містять у своєму складі фенобарбітал, який пригнічує нервову систему.
Коли людина різко перестає приймати ті чи інші ліки, у неї може розвинутися синдром відміни, який нагадує справжню ломку. Це призводить до погіршення стану: наприклад, після відміни анальгетика, головний біль посилюється у кілька разів і без серйозного лікування вже не обійтися.
Щоб позбавитися медикаментозної залежності, потрібно повністю відмовитися від прийому ліків, що допоможе відновити роботу внутрішніх органів. Однак робити це потрібно під контролем лікаря: якщо хвороба зайшла надто далеко, синдром скасування може бути небезпечним.