«У мене є двоє дітей: дочка (1999 р.н.) і син (2015 р.н.). Донька – на інвалідності з чотирьох років. Офіційно я не працювала. Хочу запитати:
1) скільки років стажу при призначенні пенсії зарахують щодо догляду за дитиною-інвалідом дитинства?
2) чи зарахують мені період догляду за двома дітьми до трьох років?
Марина, м. Вінниця»
Якщо доглядали дитину з інвалідністю
Правила зарахування стажу до 1 січня 2004 року і після цієї дати дещо відрізняються – законодавство тоді й зараз було різним. Тому почнемо з першої дитини.
Стаття 56 чинного тоді Закону «Про пенсійне забезпечення» свідчить, що у стаж, зокрема, зараховується:
– час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку;
– час догляду за дитиною-інвалідом віком до 16 років.
Якщо ви не працювали і у вас 1999 року народилася дитина, то до стажу повинні зарахувати всі три роки, починаючи з дати народження до дня досягнення дитиною трьох років. Для цього до Пенсійного фонду достатньо надати свідоцтво про народження дитини.
Далі починаються складнощі. Раніше, щоб підтвердити час догляду за дитиною з інвалідністю, потрібно було само собою підтвердити наявність інвалідності та строки її встановлення, а також надати акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду. Такий акт складався органами Пенсійного фонду на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (сільських, селищних рад) з урахуванням опитування осіб, за якими здійснюється догляд, а також сусідів.
2004 року набрав чинності новий Закон «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Там уже прописано, що догляд за дитиною з інвалідністю зараховується до стажу за потрійною умовою: мати є працездатною, при цьому не працює і отримує від держави допомогу на догляд. З того часу, крім зазначених вище документів, для зарахування до стажу періодів догляду потрібно ще й надати довідку з управління соцзахисту про вид отриманої допомоги і період її отримання.
Лише свідоцтва про народження недостатньо
Щодо другої дитини, то зараз до стажу зараховується безпосередньо період отримання допомоги з догляду за дитиною до трирічного віку. Тобто не всі три роки рівно за свідоцтвом про народження, а саме період, за який здійснювалися виплати. Ці виплати зазвичай відображаються в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду, куди вони потрапляють автоматично.
Для працюючих жінок є додаткові нюанси, пов’язані з зарахуванням до стажу періоду перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами. Після 2004 року правила оподаткування таких періодів дещо змінювалися, тому потрібно дивитися, коли саме народилася дитина, як за цей період роботодавець робив нарахування і що відображено у системі персоніфікованого обліку. Наприклад, якщо дитина народилася у період з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно, то для зарахування періоду декретної відпустки можуть вимагати ще наказ з роботи про надання відпустки для догляду за дитиною.
Як бачимо, теоретично період догляду за дітьми у стаж зараховується легко. Але на практиці можна зіткнутися зі складнощами, адже все потрібно підтверджувати документально. Ще й законодавство постійно змінюється. Тому точно сказати, як саме буде розраховано ваш стаж, ми не можемо.
Сергій Коробкін, незалежний консультант