Але якщо людина виявила бажання отримувати пенсію з пізнішого терміну, то пенсія за віком призначається у підвищеному розмірі. Нещодавно в Пенсійному фонді озвучили новину щодо деяких змін у цьому питанні.
Надбавка за відмову від пенсії
Майже двадцять років з однією сумою
Щоб розібратися в суті змін, необхідно повернутись у минуле. До 2004 року в Україні діяв Закон «Про пенсійне забезпечення». У червні 2003 року до нього було внесено зміни щодо надбавок до пенсій. Зокрема, особам, які отримали право на пенсію за віком, але виявили бажання працювати та отримувати виплату з пізнішого терміну, пенсія збільшувалася на 10% за кожен повний рік роботи після досягнення пенсійного віку, але не більше 40%.
Зазначимо, що станом на 2003 рік стандартна пенсія становила 150 гривень. Таким чином, максимальна надбавка становила 40% цієї суми, тобто 60 гривень.
Далі настав 2004 рік та набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Все, що було призначено до 2004 року за нормами попереднього Закону «Про пенсійне забезпечення», було заморожено. А надбавка у розмірі 60 гривень продовжувала виплачуватись у такому ж розмірі аж до 2022 року.
Норми переглянули, надбавки перерахували
Зовсім недавно, більш ніж через 18 років, Пенсійний фонд оголосив про перерахунок тих самих старих надбавок за сучасними нормами. Це стало можливим завдяки Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» №2040-ІX від 15 лютого 2022 року. Закон набув чинності 30 квітня 2022 року. Повідомляється, що відповідний перерахунок уже зроблено і люди мали у червні отримати пенсію з доплатою за травень. Хоча, на нашу думку, таких людей має бути дуже мало, бо йдеться про дуже старі пенсійні справи.
Тепер і старі, і нові пенсіонери отримуватимуть зазначений вид доплати за однаковими правилами. Йдеться і про тих, хто вийшов на пенсію до 1 січня 2004 року, і про тих, кому призначено пенсію після зазначеної дати.
Важливо знати, що до сучасних пенсій надбавка від 10 до 40 відсотків не встановлюється.
Які доплати діють зараз?
Яка ж надбавка за відтермінування у призначенні пенсії існує зараз? Відповідно до статті 29 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за пізнішого призначення пенсії її основний розмір збільшується:
• на 0,5% – за кожен повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, що настає за місяцем досягнення пенсійного віку при відтермінуванні виходу на пенсію на строк до п’яти років;
• на 0,75% – за кожен повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, що настає за місяцем досягнення пенсійного віку, якщо відтермінування становить понад п’ять років.
Враховуються лише повні місяці, підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу не провадиться. Таким чином, відтермінування пенсії на рік дає збільшення до пенсії у розмірі 6%, на два роки – 12% і так далі. Якщо ж відтермінування, наприклад, на 6 років, то основний розмір пенсії зросте на 54% порівняно з тим, що могло бути спочатку.
Звичайно, у чомусь це схоже на казино – зірвеш куш чи ні. По-перше, очікувана надбавка у грошах може виявитися мізерною, оскільки може бути невеликим основний розмір пенсії, від якого береться відсоток. А по-друге, до пенсії взагалі можна не дожити, тому більшість людей за найближчої нагоди поспішають оформити хоч якусь пенсію.
Пенсія автоматом: про що треба знати?
Так чи інакше, норма про відтермінування пенсії діє. Нагадаємо, що пенсія за віком призначається з дня, наступного за днем досягнення пенсійного віку, якщо людина звернулася з відповідною заявою не пізніше ніж за три місяці після дня народження. Коли минулого року впровадили можливість автоматичного призначення пенсії, правила призначення трохи доопрацювали.
Тепер, якщо людина зареєстрована на Порталі електронних послуг Пенсійного фонду і в системі персоніфікованого обліку є всі необхідні дані, то пенсія призначається в належний термін автоматично – без заяви майбутнього пенсіонера. Але це не працює, коли в системі персоніфікованого обліку немає відомостей про необхідну кількість страхового стажу. Якщо додаткові документи не надані протягом трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, вважається, що людина виявила бажання отримувати пенсію з пізнішого віку.
Рахуємо разом
Пенсійний фонд України наводить приклад того, як стару надбавку перераховують за новими правилами.
- Пенсіонеру колись було призначено надбавку у розмірі 60 гривень – 40% від тієї пенсії (від 150 гривень), яку він отримував ще станом на 2003 рік (по 10% за максимум чотири роки).
- На сьогодні основний розмір його пенсії становить 2150 гривень. За новими правилами, за чотири роки колись відтермінованої пенсії він може отримувати 24% від зазначеної суми (48 місяців х 0,5%).
Отже після 30 квітня 2022 року беруть не 40% від 150 гривень, а 24% від 2150 гривень. У результаті новий розмір надбавки виходить вже не 60 гривень, а 516 гривень (2150 грн. х 24%). Тобто відсоток начебто зменшується, а розмір надбавки суттєво зростає за рахунок зміни підходу до визначення основного розміру пенсії – тепер він береться не з давніх-давен, а спирається на реалії сьогодення.
Кому скільки доплачують?
Якщо виходити з коефіцієнта 0,5, надбавка за кожен повний місяць страхового стажу, набутого після досягнення пенсійного віку, становитиме:
- за 1 рік роботи – 6% від основного розміру пенсії;
- за 2 роки роботи – 12%;
- за 3 роки роботи – 18%;
- за 4 роки роботи – 24%;
- за 5 років роботи – 30%;
і далі, з урахуванням коефіцієнта 0,75:
- за 6 років роботи – 54%;
- за 7 років роботи – 63%;
- за 8 років роботи – 72%;
- за 9 років роботи – 81%;
- за 10 років роботи – 90%.
Сергій Коробкін