Незалежний аналітичний центр “Інститут законодавчих ідей” розпочав новий проєкт – “Закони війни”. У щотижневих дайджестах даються пояснення нових законопроєктів і прийнятих Верховною Радою законів, про які слід знати кожному, пише Соцпортал.
Нові законопроєкти Верховної Ради України
№ 7265 – Кримінальна відповідальність за неповернення до України
Про що? Обов’язок повернутися до України протягом 15 днів після набрання чинності законопроєктом. Інакше настає кримінальна відповідальність: 5-10 років ув’язнення.
Що слід доопрацювати: невичерпний перелік поважних причин перебування за кордоном та формулювання «інші обставини» дозволить трактувати норму по-різному. На практиці такі “інші обставини” будуть визначатися правоохоронними органами на власний розсуд у кожному конкретному випадку, що містить корупційні ризики.
Юридичний висновок з плюсами та мінусами законопроєкту
№7261 – Кримінальна відповідальність за незаконну торгівлю алкоголем у війну
Про що? Кримінальна відповідальність за порушення заборон на торгівлю алкогольними напоями в умовах військового чи надзвичайного стану, а також посилення відповідальності за незаконне виготовлення, зберігання, збут чи транспортування з метою збуту підакцизних товарів у такий період. Йдеться про штрафи до 136 тис. грн та позбавлення волі до 8 років.
Що слід доопрацювати: доповнення КК до нової ст. 204-1 “Торгівля алкогольними напоями в умовах військового чи надзвичайного стану” є проявом надмірної криміналізації.
№ 7271 – Врегулювання права військових на свободу думки та слова
Про що? Фактично йдеться не про реалізацію права свободи думки та слова, а про обмеження права.
Військовим планують заборонити поширення інформації про розташування військових об’єктів, техніки, особового складу, а також висловлювань, поглядів та думок щодо діяльності вищого військово-політичного керівництва Держави та інших командирів.
Що варто доопрацювати: Нелогічною є повна заборона оприлюднення вищезгаданої інформації, навіть тієї, яка вже була офіційно оприлюднена.
Обмеження права виражатися, наприклад, щодо міжнародної діяльності Президента як Верховного головнокомандувача недоцільно і може порушувати право на свободу думки, передбачене Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод.
Які закони вже ухвалено в Україні?
Не можна не згадати й низку законів, які аналітики назвали найважливішими.
Так, це закон № 7186 , яким встановлюється кримінальна відповідальність – до 12 років в’язниці – за колабораціонізм (допомога РФ з метою заподіяння шкоди Україні).
Законом № 7214 нардепи заборонили використання символіки вторгнення Росії – символів Z та V із російської військової техніки, а також емблем/позначень ворожих збройних сил. За пропаганду російського нацистського тоталітарного режиму передбачено кримінальну відповідальність – до 5 років позбавлення волі.
Також депутати ухвалили закон №7183 , який регулює кримінальні провадження у військовий період. Зокрема, прокурори набувають повноважень слідчого судді в частині затримання та стягнення на користь держави заарештованого майна. Водночас зменшується право на захист – участь адвоката у певних процесуальних діях нівелюється. Наприклад, обшук може проводитись без присутності адвоката шляхом відеозв’язку. Крім того, у суді можуть визнаватись докази, отримані слідчим з порушенням прав людини.