Опівночі небо розпускається вогняними квітами. Це феєрверки, вогняні іграшки, якими навіть дорослі іноді не вміють правильно використовувати. В результаті можуть постраждати тварини, природа, перехожі і сам салютуючий. Щоб уникнути лиха, необхідно пам’ятати про правила використання піротехніки.
Піротехніка у законодавстві
До розважальних піротехнічних засобів (піротехніки) відносяться: феєрверки, петарди, бенгальські свічки, хлопавки, ракети тощо. Їх продаж та використання регулюється ЗУ «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», а також ухвалою Кабінету Міністрів №839 «Про затвердження Технічного регламенту піротехнічних виробів».
При цьому органи місцевого самоврядування мають право самостійно вирішувати питання продажу та використання піротехнічних засобів: на території міста/села/селища можуть встановити заборону на піротехніку.
Штрафи
За порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів передбачено накладення штрафу від 595 до 1020 грн з конфіскацією піротехніки (ст.195-6 КУпАП).
Однак, якщо дане порушення скоїла особа, яка протягом року була піддана адміністративному стягненню за це правопорушення, то їй загрожуватиме штраф від 1020 до 1700 грн з конфіскацією піротехніки.
За порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил дотримання тиші у населених пунктах та громадських місцях настає відповідальність у вигляді попередження чи накладення штрафу: для громадян – від 85 до 225 грн; для посадових осіб/громадян-суб’єктів господарської діяльності – від 255 до 510 грн (ст.182 КУпАП).
Якщо згадані вище особи чинили протягом року подібну провину, то при повторному порушенні штраф зросте: для громадян від 255 до 510 грн, з конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехніки, інших предметів порушення тиші; для посадових осіб/громадян-суб’єктів господарської діяльності – від 850 до 2550 грн, з конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехніки, інших предметів порушення тиші.
Обмеження за віком при купівлі та використанні піротехніки
Іноді, не всю піротехніку ви можете придбати – багато залежить від вашого віку. Обмеження за віком стосується кількох видів піротехнічних засобів. Піротехніка поділяється на:
- Феєрверки:
класу 1 (загального використання, мають дуже низький рівень небезпеки та шуму та можуть використовуватись у житлових будинках);
класу 2 (загального використання, мають низький рівень небезпеки та шуму та не призначені для використання в житлових будинках);
класу 3 (загального використання, що мають середній рівень небезпеки та не призначені для використання у житлових будинках);
класу 4 (професійного використання, які мають високий рівень небезпеки); - Сценічні піротехнічні вироби:
класу Т1 (мають низький рівень небезпеки);
класу Т2 (мають високий рівень небезпеки та призначені для використання виключно особами зі спеціальною підготовкою); - Піротехнічні вироби, зокрема ті, що призначені для транспортних засобів:
класу Р1 (мають низький рівень небезпеки);
класу Р2 (мають високий рівень небезпеки та призначені для використання виключно особами зі спеціальною підготовкою).
Таким чином, заборонено продавати або передавати:
- феєрверки класу 1 – особам до 12 років;
- феєрверки класу 2 – особам до 16 років;
- феєрверки класу 3 – особам до 18 років;
- сценічні піротехнічні вироби класу Т1 та піротехнічні вироби класу Р1 – особам віком до 18 років.
А також заборонено продавати або передавати феєрверки класу 4, сценічні піротехнічні вироби класу Т2 та піротехнічні вироби класу Р2 особам, які не мають спеціальної підготовки.
Купувати піротехнічні вироби необхідно лише у спеціалізованих торгових місцях та вимагати у реалізаторів сертифікат якості. Не намагайтеся зробити феєрверки вдома самостійно або купувати їх на стихійних ринках/підземних переходах.
Якщо використовувати піротехніку можна, то за яких умов?
Якщо ваш орган місцевого самоврядування дозволяє на території міста/села/села продаж та використання піротехніки, то варто пам’ятати про рекомендації Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
- Уважно ознайомтеся з інструкцією та суворо дотримуйтесь вказівок. Кожен виріб повинен мати інструкцію, яка містить обмеження в користуванні за віком (чи можна давати в руки дітям) та правила утилізації.
- Вивчіть зовнішній вигляд виробу. В обов’язковому порядку на піротехнічному виробі мають бути нанесені: знак відповідності технічним регламентам та ідентифікаційний номер призначеного органу з оцінки відповідності, який провів процедуру оцінки відповідності піротехнічного виробу.
- Переконайтеся, що термін їхньої придатності не минув. Пам’ятайте, що не можна використовувати вироби після закінчення терміну придатності, а також ті, що мають дефекти: зіпсовані, з тріщинами та іншими пошкодженнями корпусу або ґноту.
- Забороняється запускати петарди, феєрверки, ракети з балконів або закриті приміщення. Запускати феєрверки слід на відстані щонайменше 100 метрів від будинків та інших об’єктів.
- Не можна зберігати піротехнічні вироби біля обігрівачів та опалювальних приладів: батарей, електричних та газових печей.
Не варто носити піротехніку в кишенях та підпалювати, тримаючи в руках. - Запалюючи феєрверк, не нахиляйтеся над ним, а постарайтеся одразу ж відійти на безпечну відстань – 30-50 метрів. До будь-якого піротехнічного виробу підходить мінімум через дві хвилини після закінчення його роботи. А до багатозарядних краще не наближатися ще довше.
- При використанні найпростіших піротехнічних засобів, хлопавок та бенгальських вогнів слід також дотримуватися певних правил. Вміст хлопавки вилітає з корпусу під тиском, тому снаряд заборонено направляти в обличчя і на освітлювальні прилади. Хлопавки не можна використовувати поблизу відкритого вогню, свічок тощо. Все це може призвести до спалаху конфетті або серпантину.
- Кольорові бенгальські вогні виділяють у процесі горіння шкідливі речовини, тому спалювати їх краще лише на відкритому повітрі, або одразу добре провітрити приміщення.
- Пам’ятайте, що поруч із вами можуть бути люди похилого віку, діти, хворі, військові: для них гучні вибухи святкових салютів можуть мати тяжкі наслідки фізичного та психологічного характеру.
Читайте також:
Як уберегти домашніх улюбленців від наслідків святкових салютів