Багатьом садівникам, на жаль, знайома така ситуація. Потужні кущі смородини та аґрусу, які, здавалося б, можуть давати щедрий урожай, формують дуже мало ягід. Причин може бути безліч, проте найбільш поширені – усього п’ять.
1. Неглибока (поверхнева) посадка
Причина, за якою смородина і аґрус не утворюють молодих пагонів, – поверхнева посадка. Приріст з’являється з бруньок на тій частині рослини, яка розташовується в ґрунті. Для формування достатньої кількості молодих пагонів смородину і аґрус при посадці на постійне місце необхідно заглиблювати на 10-15 см.
Якщо висадити рослину не вертикально, а похило до землі, кількість пагонів з підземних бруньок можна збільшити. Всі або майже всі саджанці, висаджені так само неглибоко, як вони росли в шкілці, залишаться на поверхні, тому приросту не буде.
2. Молоді пагони
Помилка – залишати всі молоді пагони. Кущ може утворити багато порослі. При перевантаженні молодих рослин великою кількістю пагонів і ягід приріст не отримує харчування і, як наслідок, його розвиток припиняється. В результаті плодоносні пагони стрімко втрачають продуктивність, а пишний і облиственний кущ майже не дає ягід. У смородини і аґрусу щорічно залишають 2-4 молодих пагона (в залежності від сили росту), а інші видаляють.
Обрізку кущів краще проводити навесні, в травні, видаляючи найбільш слабкі пагони. Тоді рослини зможуть рясно плодоносити більше 10 років.
3. Інфекційний фон на ділянці
Крім того, причиною поганої врожайності смородини і аґрусу може бути високий інфекційний фон на ділянці. Садівники часто намагаються вирощувати ці рослини без використання хімічних засобів захисту. Екологічно чисті ягоди – це, звичайно, добре. І в перші роки життя рослин, поки вони сильні, міцні і не заселені шкідливими організмами, дійсно можна отримувати високий урожай без застосування пестицидів. Але в міру накопичення інфекційного фону рослина все більше витрачає сили на боротьбу за виживання, а не на ріст і плодоношення.
4. Шкідники
Аґрус і смородина особливо сильно страждають від склівки. Цей метелик відкладає яйця в молоді пагони. З яєць з’являються личинки, які харчуються м’якою серцевиною пагонів. Поїдаючи тканини рослини, личинки просуваються до коріння. В результаті порушується провідність судин, і уражені пагони всихають. При сильному зараженні склівкою може загинути значна частина кущів на плантації.
Аби зберегти насадження, необхідно один раз до цвітіння і 1-2 рази після нього обробити кущі сумішшю фунгіциду і інсектициду широкого спектру дії.
5. Агротехніка
Ну і, звичайно ж, врожайність залежить від рівня агротехніки. Для отримання високого врожаю смородини і аґрусу необхідно виконувати повний комплекс агротехнічних заходів: видаляти бур’яни, рихлити ґрунт, боротися зі шкідниками та хворобами, обрізати і формувати кущі, поливати і підгодовувати насадження. Якщо цього не робити, рослини швидко слабшають і з кожним роком все менше плодоносять.
Олег Савейко, садівник, с. Хорішки Козельщинського району Полтавської області.