Статьи

Чернігівські садівники поділилися секретами вирощування малини і смородини

Вирощували і продавали сільгосппродукцію, в тому числі і ягоди. Сорти ягідних культур були старовинні, часто хворіли, ягоди були дрібні і непоказні. Тому і ціна була відповідна. Довелося шукати нові сорти, підбирати стійкі проти хвороб і шкідників. Перепробували безліч сортів смородини, малини, полуниці. На жаль, далеко не завжди нові сорти виправдовували наші надії — більшість з них доводилося вибраковувати і викидати. Також не всі сорти уживалися з нашим ґрунтом.

Листя для укриття

Таким чином вдалося зібрати колекцію сортів, які давали великі ягоди з красивими товарними якостями, не хворіли, були стійкі проти шкідників. Але настав час повної розрухи сільського господарства. Колгоспи зруйнували, натомість нічого нового не створили.

Землі пустують, села вимирають, худоби поблизу ніде немає, а отже і гній – на вагу золота. Мінеральними добривами та отрутохімікатами не користуємося, тим більше при вирощуванні ягідників. Минуло років шість у повній відсутності добрив. І ми помітили, що деякі сорти, які раніше ніколи не хворіли, раптом починають уражуватися. Ягоди малини стали знебарвлюватися. Почали шукати причини такого явища, на окремих кущах випробовували усілякі народні методи і навіть порушили своє правило, не застосовувати отрутохімікати – але відчутного ефекту домогтися не вдалося. Згодом зрозуміли, що причина – у відсутності поживних речовин, імунітет рослин знизився в результаті голоду.

Тому восени, після листопаду, почали заготовляти листя в довколишньому гаю і вкривати ним на зиму посадки малини. У перший рік вкрили тільки частину сортів, результат був хорошим, збільшився розмір ягід, поліпшився їхній смак, рослини перестали хворіти, стали набагато міцнішими і врожайними. Наступного року вже вкрили практично всі сорти малини і результатом знову ж залишилися задоволені.

Зараз восени вкриваємо листям усі ягідні культури.

Звісно, є багато причин захворювання ягідників, серед яких найбільш популярні: перегодовування азотними добривами, неправильне мульчування, зміна клімату і несприятливі фактори зовнішнього середовища, голодування рослин, неправильна агротехніка.

Так, наприклад, перегодовування азотом провокує жирування рослин і посилений ріст вегетативної маси. Такі культури в першу чергу вражають попелиця і грибні хвороби. Природно, і врожаю очікувати не доводиться.

Коли мульча закислює землю

Мульчування товстим шаром свіжоскошеної трави влітку сприяє гниттю мульчі і сильному закисленню ґрунту. Рослини через це слабшають, імунітет падає, і вони стають легкою здобиччю для хвороб. Скрізь в літературі пишуть, що свіжоскошена трава розкладається швидше і збагачує ґрунт органікою. Все правильно, але є один нюанс, який обов’язково потрібно враховувати — не можна зелену мульчу укладати товстим шаром. Трава в тонкому шарі перешкоджає висиханню ґрунту, сама зверху підсихає, а знизу прекрасно розкладається, збагачуючи землю органікою. Окремо слід сказати про мульчування тирсою, особливо з хвойних порід. У перший рік така мульча красиво виглядає, малинник на неї нормально реагує, але наступного року можуть з’являтися хвороби. Інші ягідники взагалі не виносять таку мульчу (полуниця згорає в перший же рік).

Забудьте про лопату

Будь-яка зміна клімату вимагає акліматизації рослин, для цього потрібен певний час. Забруднення навколишнього середовища негативно впливають на стан імунітету рослин. До речі, не тільки рослин — для людського організму всі ці зміни і забруднення теж не проходять безслідно. Несприятливі фактори зустрічаються останнім часом все частіше і частіше. То проливні дощі і затоплення водою, то спека з посухою.

А ще, окремі садівники полюбляють перекопувати по кілька разів протягом літа міжряддя малини і смородини, забуваючи, що коріння цих рослин поверхневе і сильно пошкоджуються при цьому. В результаті рослини починають хворіти, дають поганий врожай. Для зменшення кількості бур’янів прополювати ягідники можна зубчастою сапою — вона менше пошкоджує коріння або мульчувати кущі на зиму листям.

Тому хороший сорт – це ще не запорука успіху, потрібно правильно його вирощувати, доглядати за ним. Тільки в цьому випадку вас чекатиме щорічний щедрий врожай.

Наталія і Олексій ГОРОГОЦЬКІ, садівники.

м. Чернігів.

Новое на сайте

  • Новости

Пенсии прекратят начислять: украинцам начали блокировать банковские карты – что происходит

Выплаты под угрозой! Если не проводить никаких операций с пенсионной картой, вы можете потерять доступ…

04/04/2025 10:37
  • Новости

Помощь для украинцев: началась регистрация на получение гуманитарных наборов

Стартовала выдача гуманитарной помощи. Продуктовые наборы и средства гигиены предоставляются не каждому отдельно, а на…

04/04/2025 09:38
  • Новости

Пенсии по инвалидности: что изменилось и кто из украинцев может остаться без выплат

В 2025 году в Украине изменяются условия получения пенсий по инвалидности. Кто должен пройти повторный…

04/04/2025 08:49
  • Новости

Число пострадавших и погибших в результате вражеской атаки на Харьков возросло – военная сводка 4 апреля

Этой ночью оккупанты атаковали несколько областей, в частности Днепропетровскую, Харьковскую, Запорожскую, Киевскую и другие. Представители…

04/04/2025 08:15
  • Новости

Украинцев приглашают зарегистрироваться на новую денежную помощь: как это сделать

Началась регистрация для получения денежного пособия в рамках международного проекта, направленного на улучшение условий жизни.

04/04/2025 07:29
  • Новости

Праздники и народные приметы 4 апреля – почему сегодня нельзя выбрасывать остатки пищи

4 апреля мир отмечает несколько важных международных дат. Это день, посвященный защите бездомных животных, поддержке…

04/04/2025 06:31