Раніше ми писали, Чи можна безкоштовно лікувати зуби: як діють пільги.
З болем, запаленням або навіть кровоточивістю ясен періодично стикається майже кожна людина. Як розібратися, що спричинило біль у яснах, і в яких випадках потрібно терміново відвідати лікаря, розповіла стоматолог-терапевтка Наталія Головня.
Біль буває різним
Якщо у вас періодично або постійно виникають в яснах больові відчуття та дискомфорт, потрібно зрозуміти, в чому причина. Він може бути як досить невинним, що легко усувається самостійно, так і серйозним, коли необхідним є втручання фахівця.
Варто зазначити, що скарги на дискомфорт в ділянці ясен дуже поширені, тому що в навколозубних тканинах багато чутливих нервових закінчень, що реагують на найменші подразники.
Чому виникає проблема?
До найбільш поширених причин виникнення проблем з яснами належать:
– неправильна гігієна ротової порожнини (якщо ви недостатньо ретельно чистите зуби й не використовуєте зубну нитку, на зубах і яснах може накопичуватися наліт, який згодом перетворюється на зубний камінь і викликає запалення);
– травми та мікропошкодження (травмувати ясна можна занадто жорсткою зубною щіткою, твердою їжею, незручними або неправильно встановленими пломбами, протезами або брекетами);
– куріння (нікотин та інші хімічні речовини, що містяться в сигаретах, погіршують кровообіг ясен, що підвищує ризик виникнення в них запальних процесів);
– прийом деяких медикаментів;
– гормональні зміни (наприклад, під час менопаузи);
– різні захворювання (як запальні патології безпосередньо зубів та ясен (гінгівіт, пародонтит, стоматит, періодонтит, кіста), так і ГРВІ або вірус герпесу).
У чому небезпека?
Якщо вирішити проблему занадто жорсткої зубної щітки або гострого краю пломби, що дряпає ясна, можна швидко, такі поширені запальні захворювання як гінгівіт і його ускладнення – пародонтит – потребують досить тривалого лікування у фахівця.
Гінгівіт розвивається поступово внаслідок недостатньої гігієни ротової порожнини та утворення зубного каменю, але при своєчасному зверненні до лікаря процес повністю оборотний. При гінгівіті запалення зачіпає лише верхні, м’які тканини ясен. Вони стають набряклими, червоними, болючими, сверблять і кровоточать, на них постійно утворюється наліт, виникає неприємний запах із рота.
Якщо з появою цих ознак не вжити заходів, то хвороба прогресуватиме і згодом може перейти у пародонтит – набагато серйозніше захворювання, у якому запалення зачіпає як ясна, так і зв’язковий апарат та кісткові структури щелепи. Тому пародонтит може призвести до розхитування й навіть втрати зубів. Оскільки захворювання прогресує повільно, самостійно вловити момент критичного «переходу» важко. Основними симптомами пародонтиту, на додаток до хворобливості та кровоточивості, стають «сповзання» ясен й оголення шийки зуба, гнійні виділення з пародонтальних кишень, рухливість зубів.
Яке лікування призначають?
Якщо проблема з яснами самостійно не проходить протягом кількох днів або ж біль і набряк посилюються, без візиту до стоматолога або пародонтолога не обійтися. При гінгівіті та пародонтиті лікування завжди починають з видалення нальоту та зубного каменю. Якщо є каріозні зуби, їх пломбують або видаляють. При запаленні під протезом обов’язково проводиться його корекція або заміна.
Подальша терапія підбирається індивідуально і залежить від стану порожнини рота й загального самопочуття пацієнта. Можуть бути призначені антибіотики, антисептики та знеболювальні засоби локальної дії (спреї, гелі, розчини для полоскання), противірусні препарати, антигістаміни, вітаміни.
При разовому запаленні ясен або механічних ушкодженнях зазвичай рекомендуються полоскання розчином соди або солі, відваром кори дуба, настоянкою прополісу.
Чи можна попередити запалення?
Якщо у вас чутливі ясна, схильні до запалення, рекомендується:
-
використовувати м’яку щітку, спеціальну зубну пасту і зубну нитку для очищення міжзубних проміжків;
-
уникати подразнюючих продуктів та напоїв (гостре, кисле, занадто холодне або гаряче, алкоголь);
-
дотримуватись питного режиму.
Також важливо регулярно відвідувати стоматолога для профілактичного огляду.
Зуби мудрості ростуть і в 50 років
Ще однією досить поширеною причиною болю та набряку в області ясен може стати прорізування вісімок – так званих зубів мудрості. Всупереч поширеній думці, що вони виростають до 30 років, вісімки іноді вирішують «прорости» у досить зрілому віці: після сорока і навіть п’ятдесяти. Причому в таких пацієнтів процес прорізування зазвичай відбувається важче, оскільки щелепа вже давно сформована й кісткова тканина дуже щільна.
Читайте також: