Шахрайські схеми тепер працюють під виглядом порталу Дія. Українці почали отримувати листи нібито від системи державних послуг з пропозицією оформити податкове відшкодування. У результаті з рахунків зникають кошти. Зловмисники проводять такі операції дуже правдоподібно. Ми розповімо, на що слід звернути увагу, щоб не потрапити в пастку аферистів.
«Шахраї надсилають українцям фейкові електронні листи нібито від порталу Дія з пропозицією отримати щорічне податкове відшкодування», – повідомляє Державна податкова служба (ДПС) та Центр протидії дезінформації (ЦПД) при РНБО України.
Такі листи почали активно надходити українцям з кінця січня 2025 року. Аферисти пропонують перейти за посиланням на сайт, який візуально схожий на портал Дія. Спеціальна форма передбачає, що користувач введе персональні дані для оформлення відповідних документів. Вимагається заповнити такі поля:
- номер мобільного телефону;
- ПІБ;
- реквізити банківської картки (номер, термін дії та CVV-код).
Податківці застерігають: не переходьте за жодними посиланнями в таких листах. А якщо перейшли – не вводьте особисті дані.
«Вони можуть бути використані для авторизації у вашому банківському акаунті для подальшого виведення коштів», – пояснюють фахівці.
Гроші з карткових рахунків зникнуть. Крім того, є велика загроза, що банківський обліковий запис можуть «прив’язати» до іншого пристрою, аби й надалі ним керувати. У таких випадках користувач не зможе відразу заблокувати свої карти.
Як насправді працює податкове відшкодування
Українці можуть скористатися правом на отримання податкової знижки за попередній рік. Наприклад, протягом 2025 року її можна оформити за 2024 рік. Держава повертає платникам податків частину грошей, які вони витратили на певні категорії видатків.
До таких належить, зокрема, плата за навчання. Наприклад, якщо за умовами контракту в університеті заплачено 20 тисяч гривень, то можна претендувати на податкову знижку: йдеться про ПДФО (податок на доходи фізособи) з цієї суми. Тобто держава може повернути 18%, а це 3600 гривень.
Повний список витрат, на які поширюється податкова знижка, перелічений у Податковому кодексі (пункт 3 статті 166). Основні з них такі:
- витрати на платежі з іпотеки;
- частина пожертв або благодійних внесків неприбутковим організаціям;
- витрати на навчання платника податків та членів його сім’ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік, діти);
- витрати на окремий перелік медичних послуг;
- витрати на внески за страхування життя чи недержавні пенсійні фонди;
- витрати на допоміжні репродуктивні технології та усиновлення дітей;
- витрати на встановлення газового обладнання на автомобіль;
- витрати на оренду житла внутрішньо переміщеними особами;
- витрати на придбання акцій резидентів “Дія.Сіті”.
Як скористатися податковою знижкою
Щоб скористатися податковою знижкою, обов’язково потрібно подати декларацію про доходи за минулий рік. Вона повинна містити також додаток Ф3 з розрахунком суми податкової знижки. Це можна зробити в електронному кабінеті платника податків.
Читайте також: