Новини

Що ховається під красивою обгорткою: чим небезпечна накопичувальна пенсія (відео)

У новому відео на Youtube-каналі “На пенсії” експерт нашого видання, журналіст Сергій Коробкін відповідає на такі запитання:

  • Що собою уявляє накопичувальна система?
  • Як працюють накопичувальні пенсії?
  • Які є плюси та мінуси у накопичувальній системі?
  • Коли можуть реально запровадити накопичувальні пенсії?
  • Що це принесе пенсіонерам?

ВІДЕО

Пенсійна система України

Згідно із чинним Законом “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в Україні має бути трирівнева система пенсійного забезпечення. 

Солідарна система

 + 

Накопичувальна система

 + 

Система добровільного пенсійного страхування.

В Україні наразі працює лише перший рівень і трошки третій:  

  • Перший рівень – нині діюча солідарна система. Вона передбачає, що всі мають сплачувати внески до Пенсійного фонду і ці гроші одразу йдуть на виплату нинішнім пенсіонерам. Коли людина вже не може працювати, то вона виходить на пенсію та отримує гроші з того самого загального бюджету Пенсійного фонду.
  • Третій рівень – це коли людина добровільно робить вклад у недержавні пенсійні фонди, щоб отримати на старості додаткові пенсійні виплати із  відсотками.
  • А от другий рівень – це накопичувальна пенсійна система, яка не працює. На папері за законом вона є, а на практиці немає.

Раніше ми писали, що надбавку 1000 грн отримають не всі пенсіонери.

Що таке накопичувальна система пенсій

Накопичувальна система – це коли частина страхових внесків буде йти не до загального бюджету, а на персональний рахунок людини. Ці кошти мають накопичуватися, на них мають нараховуватися відсотки. І коли прийде пенсійний вік, то їх почнуть поступово виплачувати як додаткову пенсію. 

Плюси накопичувальної системи

Плюси такої системи в тому, що ви бачите свій рахунок, скільки на ньому накопичилося, на яку пенсію зможете точно розраховувати. В особливих страхових випадках можна буде забрати з рахунку всю суму, наприклад, у разі важкого захворювання і потреби операції чи коштовного лікування. Ба більше, у разі смерті пенсіонера, накопчені на індивідуальному рахунку гроші, будуть передаватися у спадок. Зі звичайними пенсіями так зробити неможна. 

Мінуси накопичувальної системи

Один з мінусів такої системи в тому, що вона буде обов’язковою. Бажаєш чи не бажаєш, а держава буде тобі примусово допомагати накопичувати на пенсію. В ідеалі трирівнева пенсійна система має давати на виході пенсію з трьох частин: 

  1. Базова державна,
  2. Накопичена на персональному рахунку,
  3. Накопичена у недержавному пенсійному фонді, якщо людина добровільно відкладала ще і туди.

Раніше ми писали, що вимоги до стажу зміняться.

Чому досі немає накопичувальної пенсії

Трирівнева пенсійна система прописана в Законі «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який було ухвалено ще у 2003 році за часів президентства Леоніда Кучми. Тоді була зроблена примітка, що накопичувальну систему запровадять не одразу, а коли бюджет Пенсійного фонду стане бездефіцитним. Але такого може і взагалі ніколи не статися. Так чи інакше до цього питання поверталися при кожному наступному президенті та уряді. Запровадити на практиці цю систему обіцяли й при Ющенко, і при Януковичі, і при Порошенко. Але кожен рік старт відкладався і відкладається надалі. Можливо, якби вона запрацювала одразу у 2004 році, то можна було робити висновки про її ефективність.

У 2019 році, коли до влади прийшов Володимир Зеленський було зареєстровано черговий законопроєкт про накопичувальну систему. Але за кілька років він помер десь у комітетах Верховної Ради, навіть не дожив до голосування. Потім був ще один законопроєкт. Обговорювали-обговорювали, рекламували-рекламували та врешті-решт вирішили проголосувати. Але голосів не вистачило, якби цього не хотілося чинному Міністру соцполітики пані Жолнович то голові профільного комітету Верховної Ради Галині Третяковій. Це було вже у 2024 році. Питання знову відкладається. То на 2025 рік, то вже на 2026 рік. І в прискореному темпі чи то допрацьовується старий, чи то готується новий законопроєкт.

Чим небезпечна накопичувальна система

Але далеко не всі економісти підтримують ідею накопичувальних пенсій. Чим вони небезпечні, дивиться у новому відео на Youtube-каналі “На пенсії”.

Вас також можуть зацікавити новини:

Новое на сайте

  • Новини

Міжнародна організація надає українцям виплати по 3600 гривень на місяць

Українців запрошують на реєстрацію для здобуття фінансової допомоги.

18/11/2024 12:20
  • Новини

До споживачів газу прийдуть із позачерговими перевірками: у “Газмережах” зробили попередження

Деяким українцям потрібно терміново перевірити газові лічильники. Хто має поквапитися.

18/11/2024 11:45
  • Новини

Чотири дні на тиждень видають безкоштовні продуктові набори: встигніть отримати гуманітарну допомогу

Частина українців має можливість отримати безкоштовні продуктові набори. Кому видають продукти та де можна їх…

18/11/2024 10:50
  • Новини

Окупанти завдали удару по житловому кварталу в Сумах: багато загиблих – зведення 18 листопада

Російські війська продовжують обстрілювати мирні населені України. На фронті ситуація залишається складною.

18/11/2024 10:10
  • Новини

Не всі пенсіонери знають про це: які послуги можна отримати безкоштовно

На чому пенсіонери можуть заощадити. Список безкоштовних послуг для людей похилого віку.

18/11/2024 08:51
  • Новини

Як відрізнити натуральне вершкове масло від підробки: прості тести можна провести в домашніх умовах

За даними експертів, вершкове масло найчастіше підробляється несумлінними виробниками. Як визначити якісний продукт – читайте…

18/11/2024 07:47