Неділя, 19 Січня, 2025
ГоловнаНове в законодавствіРеформа соцстрахування: що буде замість інвалідності та скільки платитимуть

Реформа соцстрахування: що буде замість інвалідності та скільки платитимуть

Этот материал также доступен на русском языке
Міністерство соцполітики анонсує реформу системи соціального страхування. Реформатори обіцяють, що групи інвалідності залишаються, виплати людям з інвалідністю зберігаються, ветерани матимуть суттєву підтримку. Але чи все так гладко, про що недомовляють у міністерстві.

Наразі документ готується до остаточного ухвалення. Ми вже зазначали, що гаслом цього закону могли б бути слова «все йдіть працювати». Тому що тільки для нинішніх пенсіонерів групи інвалідності зберігаються, і то лише для тих, у кого вона є безстроковою.

Що буде замість інвалідності?

Поняття інвалідності хочуть замінити на поняття «стійке обмеження працездатності», хоча це певною мірою тотожні поняття. Втім, акцент робиться саме на слові «працездатність». На нашу думку, така гра слів призведе до того, що в майбутньому держава на цьому непогано зекономить і змусить якомога більше людей працювати, а виплати за інвалідністю залишити для якомога меншої категорії осіб.

Замість звичних груп інвалідності буде лише два терміни:

  • стійке повне обмеження працездатності;

  • і стійке часткове обмеження працездатності.

Якщо перекласти звичною мовою, то буде щось на кшталт першої групи інвалідності безстроково і другої групи інвалідності безстроково.

Яким буде розмір страхових виплат?

При повній втраті працездатності розмір щомісячних виплат буде дорівнювати середній зарплаті людини, скоригованій на відсоток втрати працездатності. Цей відсоток будуть встановлювати оновлені комісії, що почали працювати з 1 січня замість традиційних МСЕК. А якщо це буде часткова втрата працездатності, то розмір щомісячної страхової виплати дорівнюватиме різниці між зарплатою людини до і після настання страхового випадку.

Тобто щоб мати право на новий вид страхової виплати людині з умовно другою групою інвалідності треба буде будь-що йти на роботу.

Зауважимо, що в обох випадках передбачено певні обмеження щодо розміру цієї страхової виплати, тобто вони можуть бути меншими, ніж передбачають запропоновані формули.

***

На нашу думку, вся реформа по суті зводиться до фінансової ревізії системи пенсійного і соціального страхування. Осіб з інвалідністю стає дедалі більше, а соціально-економічний стан держави – дедалі гірше. Ось і треба щось з цим робити, але подати під красивою обгорткою. Водночас певні норми закону і нововведення, якщо їх запровадять, дійсно можуть бути гарними і цікавими на практиці.

Так чи інакше, до нових правил з часом усі звикнуть, бо стосуються вони насамперед тих, кому ще не доводилося тяжко хворіти або зазнавати важких травм.

Насправді ж, законопроєкт доволі великий, вносить багато змін до різних законів і в ньому, як завжди, є купа нюансів. Ми ж хотіли зробити акцент не лише на тому, що кажуть в міністерстві, а і на тому, що можна прочитати між рядків у анонсованому документі.

Вас також можуть зацікавити новини:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні