Ключові тези:
- Після 2004 року стаж можуть не зарахувати, якщо роботодавець не сплачував страхові внески, а до 2004 року через неточності в документах або трудових книжках.
- Втрачений стаж можна відновити: через довідки, архіви, а в деяких випадках навіть свідчення.
Чому зароблені роками трудові заслуги не завжди відображаються в даних Пенсійного фонду, і як можна відновити втрачену частину стажу — розбираємось разом з експертом з пенсійної справи «На пенсії» Сергієм Коробкіним.
Раніше ми розповідали, які пенсії належать українцям, досягли 65 років.
До редакції газети «На пенсії все частіше надходять листи від пенсіонерів, стурбованих тим, що частина їхнього трудового стажу не враховується під час розрахунку пенсій. Запитання стосуються як загальної кількості років, так і права на отримання додаткових виплат за переробку.
Так, Михайло Шевчук, 88-річний житель села Худіївці на Тернопільщині, звернувся зі скаргою:
«Коли 1998 року я оформлював пенсію, мені вистачило 25 років стажу. Наразі ж вимагають 35 років. Але ж у мене 44 роки загального стажу – куди поділися 13 років?»
«Тут уже потрібно бачити матеріали пенсійної справи та знати, чому саме відмовлено у зарахуванні стажу», – відповів Сергій Коробкін.
За його словами, вимоги до стажу з роками посилювалися. Ті, хто вийшов на пенсію до жовтня 2011 року, отримували виплати за 25 (для чоловіків) та 20 (для жінок) років стажу. Але з 2018 року набули чинності нові правила: для отримання пенсії в повному обсязі чоловікам потрібно 35 років стажу, а жінкам – 30.
«За раніше чинним законодавством мінімальна пенсія за віком гарантувалася за наявності не менше 25 років стажу у чоловіків та не менше 20 років – у жінок. Це стосується осіб, які пішли на пенсію до 1 жовтня 2011 року. Для тих, хто пішов на пенсію, пізніше вимоги до стажу стали суворішими», – зазначив Коробкін.
Це не означає, що старим пенсіонерам урізають виплати. Навпаки, тим, хто має більший стаж, сьогодні можуть нараховуватися додаткові надбавки, і це спричиняє перегляд пенсійних справ.
Щодо втрачених років у трудовому стажі, то причин може бути кілька:
- Якщо це робота після 2004 року — стаж могли не зарахувати через несплату єдиного соціального внеску роботодавцем.
- Якщо до 2004 року — проблема може критися в неточностях у трудовій книжці або відсутності достатнього підтвердження про виконання трудових норм (наприклад, у колгоспах).
Як відновити втрачений стаж?
Експерт радить збирати всі можливі докази:
- офіційні довідки з місця роботи;
- документи з архівів;
- у крайніх випадках – свідчення свідків, якщо не збереглося жодного підтверджуючого документа.
Важливо, щоб свідки працювали з вами в той самий час і також могли документально підтвердити свою зайнятість.
Вас також можуть зацікавити новини: