Ключові тези:
- Працюючі пенсіонери мають право на пенсію. Виняток становить пенсія за вислугу років.
- Перерахунок пенсії для працюючих пенсіонерів проводиться автоматично кожні два роки. Але пенсіонер має право подати заяву раніше, щоб не втратити кошти.
- У разі прихованого працевлаштування Пенсійний фонд зобов’язаний переглянути розмір пенсії, а переплачені суми можуть утримуватися з пенсії.
Раніше ми розповідали, що потрібно знати пенсіонерам, які продовжують працювати у 2025 році.
Чи можна працювати після виходу на пенсію
За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області, розмір пенсійних виплат в Україні визначається індивідуально — залежно від тривалості страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачувалися внески.
«Пенсіонер після призначення пенсії має право отримувати її та продовжувати працювати, навіть на тій же посаді (крім пенсіонерів, які отримують пенсію за вислугу років)», – пояснюють у ГУ ПФУ у Чернівецькій області.
У відомстві додають, що:
- кожні два роки Пенсійний фонд проводить перерахунок пенсії тим, хто продовжує працювати;
- під час такого перерахунку враховується додатково набутий страховий стаж, а за потреби — й нові відомості про заробітну плату.
Як перераховують пенсію працюючим пенсіонерам
Як повідомив експерт з пенсійних питань Сергій Коробкін, з 2018 року заяву на перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам писати необов’язково. Якщо право на перерахунок є, то він робиться автоматично, без заяви пенсіонера, з 1 квітня.
«Припустімо, людина пішла на пенсію в серпні 2023 року і продовжує працювати. У квітні 2025 року вона ще не набула права на перерахунок пенсії, бо два роки не минуло. Щоб не чекати наступної черги у квітні 2026 року, коли перерахунок зроблять автоматично, така людина може самостійно подати заяву на перерахунок в серпні 2025 року – рівно через два роки після призначення пенсії. Тоді вона прискорить свій перерахунок і не втратить якусь частинку заробленої пенсії», – зауважує експерт.
Чому важливо повідомляти про працевлаштування
Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», кожен пенсіонер зобов’язаний повідомляти Пенсійний фонд про зміни в працевлаштуванні. Якщо працевлаштування не було вчасно задекларовано, після його виявлення Пенсійний фонд переглядає розмір виплат. У разі переплати пенсіонер має повернути надлишкові кошти:
- або добровільно;
- або через автоматичне щомісячне утримання з пенсії (до 20% від суми).
«Задля уникнення непорозумінь щодо розмірів пенсій переконливо рекомендуємо тим, хто має намір вийти на роботу, невідкладно інформувати органи Пенсійного фонду», – закликають у ПФУ.
Повідомити про працевлаштування можна одним із двох способів:
- особисто подати заяву до територіального відділення ПФУ;
- скористатися вебпорталом електронних послуг Пенсійного фонду України.
Чи може пенсіонер вести підприємницьку діяльність
Окрема увага у ПФУ до пенсіонерів, які зареєстровані як фізичні особи–підприємці (ФОП). Навіть якщо така особа фактично не веде бізнес і не має доходу, вона все одно вважається працюючим пенсіонером, поки офіційно не припинить підприємницьку діяльність.
Таким чином, відсутність прибутку не означає, що пенсіонер належить до категорії «непрацюючих». Тому, якщо діяльність не ведеться — варто якнайшвидше внести зміни до ЄДР, щоб уникнути непорозумінь із Пенсійним фондом.
Читайте також: