Ключові тези:
- 145,2 тисяч військових пенсіонерів призовного віку не служать в армії, незважаючи на війну.
- Військові пенсіонери продовжують отримувати значні виплати, тоді як мобілізовані діючі не мають аналогічних привілеїв.
- Влада розглядає реформу системи пільг, включаючи можливі зміни у пенсійному забезпеченні учасників бойових дій.
Раніше ми розповідали, як подати заяву на військову пенсію у 2025 році: роз’яснення ПФУ.
145 тисяч військових пенсіонерів України не повернулися до армії під час війни
Під час повномасштабної війни проти Росії Україна продовжує боротися не лише із зовнішнім ворогом, а й із внутрішніми викликами мобілізації. Незважаючи на гостру потребу в кадрах, понад 145 тисяч чоловіків призовного віку, які раніше служили в армії і пішли на пенсію за вислугою років, не повернулися до лав Збройних сил.
За даними Міністерства соціальної політики, у країні налічується понад 635 тисяч військових пенсіонерів, більша частина яких вийшла на пенсію в середньому 51 рік. Приблизно чверть із них — це чоловіки до 60 років, які не мають інвалідності та не працюють, але при цьому не мобілізовані і не беруть участь в обороні країни.
Відповідно до чинного законодавства такі спецпенсіонери отримують виплати у розмірі до 70% від окладів чинних військовослужбовців. Ці привілеї зберігаються незалежно від участі у бойових діях. У той же час, мобілізовані громадяни, які активно захищають державу, не мають аналогічних пільг — максимум, на що вони можуть розраховувати, це вихід на пенсію на п’ять років раніше.
Закон про пенсії військових та правоохоронців було підготовлено та прийнято задовго до війни, тому він передбачає надання пільги за професійною ознакою, а не за фактом участі чи неучасті у боях.
І зараз в уряді планують ініціювати перегляд законодавства про військових песіонерів, оскільки вважають, що саме статус УБД має надавати право на пенсійну пільгу.
На тлі продовження військового становища в країні і мобілізації, що триває, громадська і правова дискусія про справедливість системи пільг і зобов’язань набуває все більшого резонансу.
Читайте також: