Ключові тези:
- Золотий карась майже зник із водойм України, хоча ще сто років тому був одним із найпоширеніших видів риб у річках, ставках та озерах країни.
- Основні причини зникнення золотого карася: витіснення сріблястим карасем і зміна природних умов для нересту.
Раніше ми розповідали, чи можуть пенсіонери рибалити безкоштовно.
Масовий раніше — рідкісний сьогодні
Золотий карась — представник родини коропових, який ще на початку ХХ століття був широко поширений у річках, ставках, заплавах і озерах України. Може жити до 10–12 років. Однак за останні десятиліття його чисельність катастрофічно зменшилася.
За словами іхтіологині Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України Юлії Куцоконь, ситуація змінилася після створення водосховищ і масштабного вселення сріблястого карася у 1950–60-х роках, пише Телеграф.
«І ми насправді не знаємо, чи сріблястий у нас аборигенний, чи він завезений ще раніше, для Європи, не тільки для України, — розповідає науковиця.
Основні причини зникнення
Експертка пояснює: поширена думка, що золотого карася витіснив сріблястий, — лише частина правди. Важливу роль відіграли й зміни у типі водойм.
Золотий карась надає перевагу стоячим або заплавним водоймам, які періодично затоплюються, і де росте свіжа водна рослинність. Саме такі умови потрібні рибі для успішного нересту. Якщо ж рослини постійно затоплені й починають гнити, нерест золотого карася ускладнюється. У водосховищах він почувається гірше.
Де ще можна побачити золотого карася
Попри те, що в багатьох річках України золотий карась уже зник, він ще трапляється в окремих регіонах — зокрема, у заплавах Десни та інших локальних водоймах. Але його популяція мізерна.
Читайте також: