Вівторок, 22 Липня, 2025
ГоловнаНовиниВ Україні працевлаштовуватимуть по-новому: які зміни готують для працівників

В Україні працевлаштовуватимуть по-новому: які зміни готують для працівників

Этот материал также доступен на русском языке
В Україні змінять підхід до працевлаштування окремих категорій працівників. Що саме зміниться та кого це стосуватиметься.

Ключові тези:

  • З 1 січня 2026 року в Україні запровадять новий підхід до працевлаштування людей з інвалідністю — з акцентом на інтеграцію, підтримку та стимулювання роботодавців.
  • Вводиться обов’язкова квота 4% для державного і приватного сектору, а також дозволяється займати посади, раніше заборонені, якщо вони не шкодять здоров’ю.
  • Працедавцям і працівникам надаватимуть соціальний супровід, адаптуватимуть робочі місця та створюватимуть спеціальні освітні матеріали.
  • Штрафи за порушення нових правил автоматично перераховуватиме Фонд соцзахисту, аби уникнути помилок і неправомірних санкцій.

З 1 січня 2026 року в Україні змінять підхід до працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема посилять заходи з їхньої інтеграції та адаптації на ринку праці.

Про це повідомив заступник міністра соціальної політики України Володимир Василенко.

Раніше ми розповідали, куди зникає трудовий стаж: чому роки роботи можуть не зарахуватись і що з цим робити.

За його словами, Міністерство соціальної політики вже напрацювало всі необхідні зміни до законодавства. Метою змін є стимулювання роботодавців активніше працевлаштовувати людей з інвалідністю.

Що зміниться в працевлаштуванні осіб з інвалідіністю

У працевлаштуванні осіб з інвалідності планують внести такі зміни:

  • запровадити квоту 4% на працевлаштування людей з інвалідністю для приватного і державного сектору;
  • дозволити особам працевлаштовуватися на будь-які роботи, у тому числі й раніше заборонені, які не шкодять їхньому здоров’ю, безпеці чи оточуючим;
  • впровадження соціального супроводу для працівників з інвалідністю і роботодавців при працевлаштуванні;
  • впровадження нового підходу до виконання квоти: стимулювання замість штрафів, можливість компенсувати часткову зайнятість або створити доступне робоче місце.

Як наголосив Василенко, в Україні працевлаштовані лише 16% людей з інвалідністю, тоді як у країнах ЄС цей показник становить від 50 до 70%. Саме тому в Україні потрібне не формальне виконання квот, а реальна якісна зайнятість.

Окрім цього, нововведення передбачають:

  • технічне оснащення або адаптацію робочих місць для людей з інвалідністю (встановлення спеціальних меблів, техніки тощо);
  • створення нових спеціальних робочих місць;
  • випуск спеціалізованих навчальних матеріалів: літератури й аудіоматеріалів для навчання людей з інвалідністю.

Штрафи за порушення правил працевлаштування осіб з інвалідністю

Окрім цього, в Україні змінять порядок нарахування штрафів для роботодавців у разі порушення правил працевлаштування осіб з інвалідністю. Зокрема, якщо раніше, у разі зміни даних про працівників, роботодавець міг зіткнутися з неправильним розрахунком штрафу, з 1 січня 2026 року Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю у таких випадках автоматично перераховуватиме суму санкції та до 10 червня надсилатиме уточнений розрахунок роботодавцю.

Джерело: OBOZ.ua

Вас також можуть зацікавити новини:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні