Новини

Без обіцяної реформи, але з доплатами та новою соцдопомогою: що підготували для пенсіонерів (відео)

Підбиваємо пенсійні підсумки червня і вже зазирнемо у липень.

Сьогодні розповім:

  • про відкладену пенсійну реформу,
  • про низку змін в роботі Пенсійного фонду від 1 липня, зокрема про оновлений порядок виплати соціальних допомог і впровадження базової соціальної допомоги;
  • про нову функцію на сайті Пенсійного фонду щодо ідентифікації.

А ще

  • розповім про продовження виплат для пенсіонерів від ООН,
  • і як прокурори у судах продовжують збільшувати свої виплати.

Раніше ми розповідали, що в Україні підвищать мінімальну пенсію.

Чому пенсійна реформа не відбудеться від 1 липня

Отже, головна, як на мене, новина, а точніше її відсутність – це пенсійна реформа, яку попередньо нам обіцяли з 1 липня. Але розрекламовану урядом бальну пенсійну систему поки запроваджувати не будуть. Я нещодавно поспілкувався з першим заступником голови Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики Михайлом Цимбалюком. І він мені особисто розповів, що проєкт про запровадження бальної пенсійної системи депутати в очі не бачили. Новина про це вийшла на сайті «На пенсії» – Запровадження нової пенсійної реформи – у Раді зробили важливу заяву про бальну систему.

“У Верховній Раді немає жодного, підкреслюю, жодного, ані проєкту закону, ані концепції. Ми вже зверталися до Міністерства соцполітики, щоб нам її презентували. Поки вони її ще обговорюють. Через це, як на мене, перспектива цієї бальної системи поки далека”, –

Михайло Цимбалюк, народний депутат Верховної Ради

Нагадаю, що урядовці ще від 2023 року завзято рекламували, якою гарною буде реформа. Наприкінці минулого року перша заступниця міністерки соцполітики Дарія Марчак мені особисто в інтерв’ю розповідала, що проєкт допрацьовується і от-от буде винесено на розгляд. В міністерстві сподівалися, що депутати з нього проголосують до 1 липня. Але як депутати за нього могли проголосувати, якщо проєкт до Верховної Ради так і не дійшов?

Втім, за думкою Цимбалюка цей доволі суперечливий проєкт поки взагалі не може бути ухвалений, бо на це у держави об’єктивно немає грошей.

Хто призначатиме державні соціальні допомоги від 1 липня

Натомість від липня Пенсійний фонд отримає купу нових функцій. Постанова Кабінету Міністрів від 11 червня 2025 року №695 передбачає, що з 1 липня Пенсійний фонд буде виплачувати окрім пенсій ще і державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, в тому числі особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, а також державну соціальну допомогу на догляд. Раніше такі виплати призначалися управліннями соціального захисту. Тепер всі справи вже мають бути передані Пенсійному фонду.

Кого позбавлять пенсійних виплат

До того ж частині одержувачів таких допомог тепер треба пройти фізичну ідентифікацію до 1 жовтня 2025 року. Здебільшого це буде стосуватися переселенців та тих, хто зареєстрований на прифронтових територіях. І загалом до кінця року Пенсійному фонду надано завдання провести масштабну перевірку всіх раніше призначених соціальних виплат.

Нова базова соціальна допомога з 1 липня

Окрім цього від 1 липня стартує експериментальний проєкт з надання базової соціальної допомоги. Цим також буде займатися Пенсійний фонд, про що ми розповідали ще в травні. Але читачі видання «На пенсії» почали бити на сполох. Наприклад, Світлана Павлівна з Одеської області в середині червня звернулася до місцевого Пенсійного фонду, щоб проконсультуватися з приводу отримання такої виплати, але там їй відповіли, що про базову допомогу нічого не знають. Ба, більше, за словами читачки, наше видання там звинуватили у брехні. Втім, відповідне рішення Кабінет Міністрів ухвалив ще 25 березня 2025 року №371 під назвою «Деякі питання реалізації експериментального проєкту щодо надання базової соціальної допомоги». Шкода, що інформаційно-роз’яснювальна робота шкутильгає, і на місцях рядові фахівці взагалі не знають про такі ініціативи уряду і не можуть надати кваліфіковану консультацію. Але, сподіваюсь, що це поодинокий випадок. До того ж і наша читачка звернулася до Пенсійного фонду ще до настання липня.

Загалом у Пенсійному фонді офіційно оголосили про новий вид допомоги тільки 20 червня.

Як дізнатися, чи пройдена ідентифікація

Ще одна новина від Пенсійного фонду – на його вебпорталі електронних послуг для пенсіонерів з’явився новий сервіс під назвою «Моя ідентифікація». У цьому розділі зазначається дата останньої ідентифікації та джерело, за допомогою якого вона була проведена (наприклад, через банк).

Сервіс дозволяє переконатися, що ідентифікація проведена, і це є підставою для продовження виплат.

Якщо пенсіонер не потребує ідентифікації або жодного разу її не проходив, поля цієї сторінки на порталі будуть порожніми.

Хто з пенсіонерів отримає доплату до кінця липня

Наступна новина від Міністерства соцполітики. Там повідомили, що Додаткові виплати від ООН для пенсіонерів, осіб без права на пенсію та людей з інвалідністю продовжено до кінця липня. Йдеться про осіб, які проживають на територіях активних або можливих бойових дій у дев’яти областях, мають низькі доходи та не отримують інших грошових допомог від міжнародних організацій:

  • Запорізька
  • Дніпропетровська
  • Донецька
  • Луганська
  • Миколаївська
  • Сумська
  • Чернігівська
  • Харківська
  • Херсонська

Розмір допомоги – це різниця між пенсією або соціальною виплатою, яку вже має людина, та 3250 грн. Якщо соціальна виплата становить, приміром, мінімальну на сьогодні 2361 грн, то людина отримує додатково від ООН ще 889 грн. Тобто йде доплата до 3250 грн. Якщо у когось пенсія 3000 грн, то такій людині доплачують додатково ще 250 грн. Але все це тимчасово. Доплати продовжують і нараховують автоматично разом з наявними соціальними виплатами, звертатися по них нікуди не потрібно.

Як надалі зростають захмарні пенсії прокурорів та суддів

Попри публічні наміри влади нібито обмежити пенсійні пільги прокурорів, у декого з них виплати продовжують навпаки зростати. Нагадаю, з початку року уряд ухвалив рішення про урізання пенсійних виплат тим, у кого вони перевищують 23 610 гривень. Чим більше пенсія, тим більше відсоток, на який її урізають. Це, зокрема передбачено статтею 46 Закону «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постановою Кабінету Міністрів №1 від 3 січня 2025 року. Посилання на всі названі в цьому відео нормативні документи традиційно є в дописі під відео.

В принципі рішення стосувалося тих, хто виборов свої захмарні пенсії через суди, які знімають обмеження щодо максимального розміру. Тепер таким особам знову доводиться йти до суду.

Наприклад, у колишнього прокурора Валерія Поліщука до 1 січня пенсія становила “всього” 51 тисячу гривень. Від січня її урізали на 20 тисяч і з того часу її щомісячний розмір до виплати складав 31 тисячу. 12 червня 2025 року Донецький окружний адміністративний виніс рішення на користь пенсіонера та зобов’язав Пенсійний фонд відновити виплату пенсії в попередньому розмірі, тобто тепер вона знову має становити 51 тисячу гривень.

І це вже не поодинокий випадок, а лише приклад. І тут доволі складно розібратися – на чий бік ставати в цій ситуації. Адже у людини вже було рішення суду в пенсійній справі, а пенсію все одно урізали. І довелося знову йти до суду. З іншого боку, виходить, одним можна отримувати захмарні пенсії, а інші й надалі мають виживати на мінімалку 2300 на місяць та ще і проходити ідентифікацію, щоб вибороти право отримувати ці копійки.

Більше у нашому новому відео.

Вас також можуть зацікавити новини:

Новое на сайте

  • Статті

Комунальні знижки для військових та ветеранів: хто має право та як оформити

Держава компенсує до 100% комунальних витрат захисникам, ветеранам та сім'ям загиблих. Розповідаємо, хто має право…

01/07/2025 16:56
  • Новини

Аномальна спека в Україні: синоптики зробили неочікуваний прогноз на липень

Якою буде погода в липні в Україні. Чи підійметься стовпчик термометра до рекордних температур? Відома…

01/07/2025 16:15
  • Новини

Як боротися зі слимаками на ділянці: найкращі народні методи

Слимаки та равлики здатні знищити врожай за лічені дні. Та з ними можна боротися без…

01/07/2025 15:40
  • Новини

Той самий смак дитинства: готуємо шоколадне масло своїми руками

Колись це був справжній делікатес — солодке шоколадне масло. Знайти його часто було складно. Але…

01/07/2025 15:10
  • Новини

Оновлення паспортів: в Україні готуються до змін у документах

В Україні готують нововведення, які стосуватимуться паспортів. Що саме хочуть змінити та кого це стосуватиметься.

01/07/2025 14:39
  • Новини

По 2000 гривень за переїзд: як отримати грошову допомогу

Частина українців можуть отримати грошову допомогу з бюджету за переїзд з небезпечних територій. Розповідаємо деталі.

01/07/2025 13:30