Новини

На Каховському водосховищі виріс «бамбуковий ліс»: як виглядає водойма через два роки після підриву

На дні колишнього Каховського водосховища, яке 6 червня 2023 року підірвали російські війська, через два роки після теракту виріс неймовірний вербний ліс.

Про це розповіли науковці Анна Куземко та Олександр Ходосовцев, які нещодавно повернулися з експедиції до колишньої водойми.

Раніше ми розповідали, що історія повторюється: у вибуху греблі Каховської ГЕС проглядається знайомий почерк НКВС.

За словами Куземко, дворічні верби на дні колишнього водосховища мають висоту у шість-сім метрів.

“В одному місці поблизу Хортиці було таке враження, ніби це якийсь бамбуковий ліс. Верби високі, стрункі, в листі. Дуже потужні”, — розповіла науковиця.

Зараз вчені намагаються знайти причину такого швидкого росту дерев. Серед причн можуть бути якість ґрунту та висока конкуренція за світло.

Цієї верби уже почали цвісти, що дуже швидко для таких дерев, адже зацвітають вони, зазвичай, лише на п’ятий — сьомий рік вегетації.

Вчені зазначають, що ймовірно, верба поширюватиметься й на ті ділянки, на яких у перший рік довго стояла вода і насіння там не встигло прорости.

Густина верб усе ще залишається дуже високою, а більше дерева не пригнічують менші, адже поки усім вистачає необхідних поживних речовин.

Втім, уже зараз з’являється так звана ярусність, характерна для повноцінного лісу, тобто одночасне розростання вищих і нижчих дерев, чагарників, трав і мохів. Молоді верби навіть почали колонізувати лишайники.

Поки вчені не можуть сказати, чи матиме в майбутньому цей вербовий ліс класичний вигляд. адже таких величезних площ, порослих вербою, в Україні не було.

Розростаються верби й у товщину. Найбільший діаметр стовбура становить майже 8 см – його науковці зафіксували в районі національного парку «Кам’янська Січ» у Милівській Балці.

Ґрунт у місцевості, попри відхід води, усе ще залишається вологим, тож на ньому продовжують рости типові водні рослини: жовті глечики, рогіз, очерет, сусак зонтичний, частуха тощо.

Також на ділянці колишнього Каховського водосховища з’явилися нові види рослин, зокрема інвазійні види й багато типових лучно-болотних рослин. За словами науковців, це відбувається через створення потрібних для розвитку рослин умов: звільняється нове місце, формується й змивається зі схилів ґрунт. Опадає й розкладається листя з верб і тополь, внаслідок чого ґрунт стає ще багатшим і поживнішим. Куземко наголошує, що цей рік і, ймовірно, наступний можуть стати піковими з погляду біорізноманіття.

Ходосовцева додає, що з часом, можливо, тут утвориться класичний ліс із розрідженими деревами, чагарниками та ліанами, але наразі верболіз залишається дуже густим.

Джерело: LB.ua

Читайте також:

Метки: каховська гес каховське водосховище

Новое на сайте

  • Новини

Погода на вихідні 26-27 липня

Спека чи зливи? Чого очікувати українцям у суботу та неділю? Синоптики зробили детальний прогноз.

25/07/2025 23:16
  • Новини

Магнітні бурі в суботу, 26 липня

Чи буде магнітна буря в суботу. Експерти поділилися прогнозами. Що варто знати метеозалежним.

25/07/2025 22:45
  • Статті

Як вибрати бойлер потрібного обсягу та з якісним ТЕНом?

Складно уявити собі житло, в якому немає такого необхідного пристрою, як бойлер. У зв'язку з…

25/07/2025 22:28
  • Новини

Виноград погано росте: проста процедура дозволить отримати рекордний урожай

Катарівка – це важливий агротехнічний прийом, який стимулює розвиток глибоких коренів винограду і знижує ризики…

25/07/2025 22:12
  • Новини

Це у сто разів краще за деруни: готуємо хрумкі бульбовники з чотирьох інгредієнтів

Втомилися від звичних дерунів? Спробуйте бульбовники – ця страва підкорить вас миттєво!

25/07/2025 21:40
  • Новини

На дорогах України з’явились нові зелені дорожні знаки: що потрібно знати водіям

На дорогах з’явився знак, який викликає питання, а не штрафи. Розповідаємо, чому він важливий і…

25/07/2025 21:00