Новини

Українців “розводять” на гроші по телефону: як не втратити кошти (відео)

Сьогодні поговоримо про шахрайство через телефон.

  • Які способи “розводити” людей на гроші є у шахраїв?
  • Як зловмисники використовують новітні технології?
  • Як захиститись від кібершахрайства та зберегти свої гроші?

Раніше ми розповідали, що шахраї розсилають фальшиві квитанції за комуналку.

Які є шахрайські схеми через телефон

Почнемо зі свіженького. Штучний інтелект може бути не тільки добрим помічником, а й допомогти кібер злочинцям. Це називається deep face і працює так:

Deep face

  1. Створюється надзвичайно реалістичний голос якоїсь людини. При чому для цього достатньо навіть невеличкого відео з соцмереж.
  2. Потім телефонують або розсилають голосові повідомлення знайомим цієї людини з проханням позичити трошки грошей. наприклад, через якусь складну ситуацію.
  3. І якщо ви повірете, то все – пастка захлопнулась.

Крім підробки голосу в хід йде все – фейкові електронні листи, фальш-сайти або текстові повідомлення. Ще одна нова “фішка” шахраїв – фейкові мобільні додатки. Робиться максимально достовірна копія банківського чи державного додатку. Людина його встановлює, а потім ця програми краде логін і паролі для доступу до справжніх сервісів.

А ще шахраї можуть атакувати вас через будь-який месенджер. Чи то Вотсап, Вайбер, Телеграм або Сигнал.

Нещодавно “24 канал” попередив, що зловмисники вже навіть дісталися й до Дії. Зареєстровані випадки, коли людей змушували авторизуватись через Дію, аби надати доступ на якийсь фальш-сайт. Ну, а якщо шахрай зможе замість вас увійти в Дію, від цього точно добра чекати не варто.

Фішинг

Взагалі шахрайство в інтернеті називається фішингом – від англійського слова Fishing, тобто риболовля. Тильки рибкою тут можете стати ви, а шахраї закидують “вудку”, щоб отримати доступ до ваших конфіденційних даних чи грошей.

Мабуть, ви вже стикались з цим, коли отримували повідомлення нібито з банку чи іншого сервісу з вимогою “підтвердити” дані вашого акаунту, надати номер картки чи іншу конфіденційну інформацію. І тут фантазія шахраїв не знає меж. Це може бути пропозиція користувачу Інстаграму дізнатися, хто дивився його особисту сторінку, хоча насправді це неможливе. Це може бути дуже-дуже приваблива знижка на цікавий вам товар. Та ще безліч варіантів.

Вішинг

А от шахрайство саме через телефон називається вішинг. Правда схоже на фішинг? Ну принаймні сенс майже той самий.

Це коли шахраї через телефонні дзвінки чи голосові повідомлення примушують людину надати реквізити банківської картки чи переказати кошти на їхній рахунок.

Як це виглядає?

  • Кіберзлочинці можуть замаскуватися під технічну підтримку. Вам телефонує нібито ваш провайдер, розповідає про “виявлену” проблему з комп’ютером, а потім від вас вимагають сплатити за її усунення. Ще й можуть завантажити якусь шкідливу програму.
  • Це може бути попередження про несплачений податок чи штраф, і від вас вимагатимуть негайно перетелефонувати, аби щось з’ясувати.
  • Також бувають повідомлення, що ви наче виграли цінний приз, однак щоб його отримати вам необхідно здійснити невеличку попередню оплату.

Смішинг

Є ще смішинг, це шахрайство за допомогою СМСок.

Це коли шахрай надсилає вам переконливе текстове повідомлення, де представляється працівником банку, доставки чи навіть державної служби. Головна мета зазвичай – змусити вас перейти за посиланням в СМС. А далі є варіанти – це може вивести вас на фейковий сайт чи завантажити якесь шкідливе програмне забезпечення на ваш пристрій, навіть можливе відправлення ваших особистих даних зловмисникам.

Мабуть, це всі знають, але все ж таки зауважу – старі схеми з фальшивими оголошеннями про продаж якихось товарів з передоплатою на різних платформах нікуди не поділись.

Водночас зловмисники активно використовують соцмережі, аби оголошувати фіктивні збори донатів на авто чи дрони чи щось ще, потрібне нашим захисникам. Або просять допомогти грошима на реабілітацію та відновлення воїнів. Тут додаються справжні світлини, скріни документів та називаються реальні номери військових підрозділів. Але все це фейк. І мета тут лише одна – позбавити вас ваших грошей.

Як захистити себе від шахрайства

Аби захистити себе від шахрайства є декілька простих порад, і головна серед них – зберігайте здоровий глузд.

Якщо до вас звертається родич, що нібито потребує термінової допомоги, просто припинить розмову та самостійно зателефонуйте людині, з якою ви нібито тільки-но розмовляли. І бажано зробити це голосом через звичайний телефон або інший месенджер, адже цей акаунт вже скоріш за все зламано.

Не ведіться на дуже привабливу рекламу. Погодьтесь, сьогодні ніяк не може, наприклад, бойлер коштувати 500 грн, а набір посуду – 200. Тож у дуже спокусливої реклами, ймовірно, якась інша ціль.

Двічі подумайте перед тим, як прийняти якусь несподівану пропозицію, особливо якщо йдеться про швидку вигоду чи від вас вимагають термінових дій.

Будьте уважними та краще додатково перевірте інформацію в офіційних джерелах, особливо коли йдеться про грошову допомогу від ООН чи благодійність від, наприклад, Червоного Хреста. Є вебсайти відповідних організацій, а також у них є свої гарячі телефонні лінії, дзвінки на які зазвичай безкоштовні.

Не натискайте на всі підряд посилання в електронних листах, СМСках, повідомленнях в мессенджерах, якщо їх вам надіслали невідомі люди. Та й навіть якщо це знайомі – теж упевніться, чи не зламаний там акаунт.

Встановлюйте програмне забезпечення на телефони та ноутбуки лише з офіційних магазинів та сервісів, але й там будьте уважними – є чимало сумнівних джерел. Зазвичай у них низькі оцінки, там бракує відгуків та великої кількості завантажень.

Установіть надійні паролі, вони мають бути складними та унікальними, містити необхідну кількість символів, як великі, так і малі літери, а також цифри та спеціальні символи. Краще аби пароль не містив особисту інформацію або відомі слова зі словника. Крім того, не встановлюйте один і той самий пароль для всіх важливих сайтів і сервісів.

Якщо це передбачено заходами безпеки сервісу, увімкнить двофакторну аутентифікацію, та не забувайте оновлювати антивіруси, аби знизити ризики зараження ваших пристроїв шпигунськими програмами.

Утримайтесь від публікацій в соцмережах вашої адреси, номеру телефону чи дати народження. Вони можуть бути використані для ідентифікації замість вас або ще якогось обману. Якщо можете собі дозволити, краще придбайте для банкінгу окремий телефон. Це дуже ускладнить шахраям їх роботу.

Куди звертатися, якщо, на жаль, ви все ж таки стали жертвою злочинців – дивіться у нашому новому відео.

Вас також можуть зацікавити новини:

Метки: виманювання грошей фішинг шахраї шахрайські схеми

Новое на сайте

  • Статті

5 домашніх масок для сяючої та зволоженої шкіри

Навряд чи знайдеться людина, яка не хотіла б мати здорову та гарну шкіру. Однак не…

28/05/2025 23:29
  • Новини

Погода в Україні на четвер, 29 травня

Погода в Україні на четвер, 29 травня дощі переважатимуть у всіх областях України.

28/05/2025 22:39
  • Новини

Магнітні бурі на четвер, 29 травня 2025 року

Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня при збудженому стані магнітосфери Землі?

28/05/2025 21:51
  • Статті

Як сприймати Вознесіння Господнє: це розлука чи радість

Вознесіння Господнє у 2025 році - 29 травня.

28/05/2025 21:16
  • Статті

Розсіяний склероз: що потрібно знати про цю небезпечну хворобу – пояснює експерт

Розсіяний склероз – це хронічне аутоімунне, запальне і нейродегенеративне захворювання, яке вражає центральну нервову систему.…

28/05/2025 20:37
  • Новини

Прогнози синоптиків, якою буде погода влітку: коли будуть дощі, а коли – яскраве сонце

Весна цього року нас не дуже балувала теплом. А якою погода буде влітку? Синоптики висловлюють…

28/05/2025 19:48