Новини

В Україні збільшать напругу в електромережах: як це вплине на тарифи і роботу техніки (відео)

В українських електромережах зникнуть всім звичні 220 вольтів. Від 1 липня напруга в мережі зросте і становитиме 230 вольтів.

Раніше ми розпоовідали, що в Україні затвердили тарифи на електроенергію до кінця жовтня.

  • Навіщо українські електромережі змінюють стандарт напруги?
  • Чи зміниться через це тариф на світло?
  • Як 230 вольтів вплине на роботу електроприладів?
  • Чи доведеться тепер щось переналаштовувати або купувати якісь стабілізатори?

У всіх цих питаннях ми зараз і розберемось.

Де буде діяти новий стандарт напруги

Рішення про зміну стандартної номінальної напруги для кінцевого споживача ухвалила Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) 15 квітня цього року – постанова НКРЕКП №550 від 15.04.2025 року

Тепер нам нададуть електроживлення за стандартом 230/400 замість звичного 220/380. Напруга 230 вольтів плюс-мінус 10 відсотків буде подаватись у бізнес-приміщення та домогосподарства по всій території країни – навіть у прифронтових регіонах. Як запевняє регулятор, від початку липня – цитую – “будуть встановлені чіткі параметри можливого відхилення номінальної напруги в розетці, а саме від 207 до 253 вольтів”.

Навіщо потрібна напруга 230 В

Річ у тім, що планується об’єднати українську енергосистему та ринок електроенергії з європейськими. У НКРЕКП сподіваються, що таке рішення розширюватиме інтеграцію наших енергосистем з Європою.

Адже там, в європейській розподільчій мережі, для кінцевого споживача вже давно встановлена стандартна напруга 230 вольтів.

Насправді нові державні стандарти за цим номером – ДСТУ EN 50160:2023 – набули чинності ще 1 березня 2025 року. Наша країна крок за кроком коригує свої технічні норми, щоб вони відповідали стандартам Європейського союзу.

Тому 230 вольтів – це не раптовий стрибок, а контрольована корекція.

Регулятор наполягає, що це дозволить уникнути різких коливань, які можуть загрожувати електричному обладнанню. Тобто, очікується, що через таку зміну світло стане стабільнішим, проводка буде значно менше нагріватися, а лампочки взагалі мають припинити блимати.

Тому з технічного боку новий стандарт є обґрунтованим і безпечним, принаймні так кажуть у Нацкомісії. Посилання на їх обґрунтування ви знаєте, де шукати.

Чи зміниться через 230 В тариф на світло

І ось тут виникає одне з двох головних питань – чи зміниться через “оце все” вартість світла? Народний депутат Сергій Нагорняк запевняє, що на тариф це абсолютно НЕ вплине.

“Українці розганяли десь в мережах якусь зраду, що з 1 липня тепер ми будемо більше споживати, і будемо більше платити, ні такого не буде”, – Сергій Нагорняк, народний депутат Верховної Ради

Як 230 вольтів вплине на побутові електроприлади

Втім, розглянемо друге важливе питання, пов’язане з новим стандартом електромереж. Багато споживачів хвилюються, як на 230 вольтів відреагує їхня побутова техніка.

  • Чи варто щось міняти, наприклад деякі прилади, розетки або лічильники?
  • Чи безпечно це для якихось чутливих пристроїв, що не мають окремого стабілізатора напруги?
  • Чи витримає підвищення напруги, скажімо так, не сучасна техніка?

В Нацкомісії заспокоюють – новий стандарт напруги жодним чином не загрожує побутовим пристроям. Кажуть, що більшість з них завезені до нас з Європи, а там номінальний стандарт напруги 230 вольтів діє вже досить давно та допускає коливання плюс-мінус 10 відсотків, тобто до 23 вольтів. Саме в цьому діапазоні може “стрибати” напруга, тож приладам нічого не загрожує. Ну, а за старим стандартом таке коливання було 22 вольти, тобто не те щоб різниця була дуже велика.

Директора аналітико-дослідницького центру “Інститут міста” Олександра Сергієнка новий стандарт теж не бентежить.

Сучасні пристрої – від холодильників до комп’ютерів – мають маркування 220-240 В, і це охоплює новий діапазон. Тож вони сприйматимуть цю напругу нормально, впевнений експерт. На його думку, доволі старі, навіть ще радянські побутові прилади, у кого вони досі збереглися, теж мають достатній запас надійності. Частіше, навпаки, занадто низька напруга десь 190-200 вольтів буває причиною перегріву електромоторів і зниження ефективності приладів.

Очікується, що саме завдяки новим стандартам збільшиться стабільність напруги, тоді навантаження на внутрішні електронні компоненти приладів буде меншим, і вони працюватимуть в оптимальному режимі без перевантажень. Так обладнання служитиме довше та без раптових збоїв. Також це нібито допоможе навіть зекономити електроенергію та знизити тепловтрати.

Однак все ж таки у зоні ризику опиниться деяка техніка. Йдеться про неякісні прилади, які умовно “зліпили” десь в шанхайських гаражах. Але якщо обладнання зроблено ліцензованим підприємством, тоді проблем не буде, впевнений Сергієнко.

Експерти акцентують, що головний ризик не в якомусь – старому чи новому – стандарті напруги, а саме в її перепадах у мережі.

Якщо вона буде більшою, але стабільною, тоді електрообладнання це витримає без якихось проблем. Справжня небезпека може з’явитись, тільки якщо будуть стрибки напруги. А це, своєю чергою, залежить від стабільності електромережі.

Коли буде запроваджено новий стандарт напруги та як можна убезпечити свою електротехніку – дивіться у нашому новому відео.

Вас також можуть зацікавити новини:

Метки: електроприлади зміна стандартів напруги стандарти напруги

Новое на сайте

  • Новини

Погода в Україні на суботу, 10 травня

Тепла погода чи знову дощ? Чого очікувати українцям у суботу? Синоптики зробили детальний прогноз.

09/05/2025 23:28
  • Новини

Магнітні бурі в суботу, 10 травня

Чи буде магнітна буря в суботу. Експерти поділилися прогнозами. Що варто знати метеозалежним.

09/05/2025 22:58
  • Новини

Врожай поб’є рекорди: які сорти картоплі садити у травні

Час для висаджування картоплі ще є! Оберіть правильний сорт – і отримаєте небувалий врожай!

09/05/2025 22:28
  • Новини

Найсмачніший рецепт самси: готуємо всього за 20 хвилин

На приготуванні улюблених страв можна суттєво економити! переконайтеся в цьому за доопомогою цього простого рецепту.

09/05/2025 21:41
  • Новини

Поліція влаштовує рейди на дорогах: кого з водіїв чекають перевірки

У різних регіонах країни стартували поліцейські рейди. Розповідаємо, які категорії водіїв потраплять під особливу увагу…

09/05/2025 21:11
  • Новини

Чотири пільги для пенсіонерів, про які не всі знають: за що можна не платити

Не всі пенсіонери користуються правом на знижки, оскільки не знають про них. Розповідаємо, на чому…

09/05/2025 20:28