Ось і проминув квітень, тож сьогодні підбиваємо його пенсійні підсумки. Новин доволі багато, зокрема:
А ще змінилось зарахування до стажу часу перебування в полоні.
Раніше ми розповідали, що пенсію отримуватимуть по-новому: для деяких українців Пенсійний фонд запровадив важливі зміни.
Від 1 квітня 2025 року відбувся автоматичний перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам. Виплати перераховано тим, хто після призначення чи попереднього перерахунку пенсії продовжив працювати та на 1 березня 2025 року набув 24 місяці страхового стажу. Також перераховані пенсії тих, хто відпрацював менше ніж 2 роки, але після призначення чи попереднього перерахунку пройшло два роки.
Єдине, в чому я там помилився, що доплату зроблять в червні, а її зробили вчасно, бо порядок подання звітності знову змінився. Втім, далеко не всім зробили цей перерахунок і ті кому навіть зробили, можуть його не відчути.
Також у квітні Верховна Рада ухвалила новий закон про пенсійне забезпечення прокурорів. Що тільки після цього не писали у ЗМІ – зокрема, що прокурорам зменшили пенсії. Але це неправда. Більшість пенсійних пільг для них залишається. Просто вони перенесені до іншого закону. Але ж вони від цього нікуди не зникли. Ба більше, прокурорам цей закон повертає індексацію.
Єдина зміна, якою пишаються депутати – начебто прокурори не зможуть отримувати свою пенсію за вислугу років, доки вони працюватимуть на своїх посадах. Але й таке обмеження частково було.
Як завжди, Пенсійний фонд оприлюднив нову статистику. Середній розмір пенсії в Україні на 1 квітня становив 6341 грн. Рівно рік тому пенсія була 5743 грн, тобто на 10 відсотків менше.
Розмір пенсії – відсоток – кількість осіб:
Як бачимо, більше як половина українців отримують пенсії менші навіть за 5 тис. грн. Однак кожен сьомий пенсіонер вже отримує понад 10 тис. грн.
Так вже сталося, що розмір пенсії також залежить від регіону. В столиці середня пенсія вже понад 8,7 тисячі грн.
Друге і третє місця посіли:
Найменші пенсії продовжують отримувати жителі Тернопільської області – у середньому 4931 грн.
Слідом йдуть:
За останні три роки – від січня 2022 року в Україні пенсіонерів стало менше майже на 510 тисяч. Наразі пенсію отримують 10 331 375 громадян. Але якщо порівнювати з квітнем попереднього року, то тут йде зростання на понад 176 тис. Збільшилася і кількість одержувачів виплат по інвалідності. За цей період їх кількість зросла на 83 тис., сягнувши понад півтора мільйона.
Тим часом в Мінсоцполітики анонсували, що додаткові виплати від ООН для пенсіонерів, осіб без права на пенсію та людей з інвалідністю продовжено до кінця травня. Йдеться, зокрема про тих, хто отримує не пенсію, а державну соціальну допомогу, включно з дітьми з інвалідністю або з інвалідністю з дитинства.
Вони мають відповідати відразу трьом умовам:
Розмір такої допомоги – це різниця між пенсією (або соціальною виплатою), яку вже має людина, та 3250 грн.
Доплата від ООН = 3 250 грн – пенсія (соцвиплата)
Тобто, якщо соціальна виплата становить, приміром, 2 700 гривень, – людина отримує від ООН тимчасову доплату в розмірі ще 550 гривень.
Звертатися по таку допомогу нікуди не потрібно. Вона буде виплачена так само, як людина вже отримує пенсію або соціальну виплату – через банк або через Укрпошту.
Йдеться про 9 областей.
І ще одна новина. За осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України перебування у полоні сплачуватимуться страхові внески. Тобто час, коли людина була у полоні, зараховуватиметься до стажу. В принципі, така норма вже існувала, але було допрацьовано механізм сплати внесків.
Закон було ухвалено наприкінці березня, але він набуде чинності тільки з 2026 року.
Сплачувати внески за таких людей буде Пенсійний фонд коштом державного бюджету.
При цьому це стосується не лише військових, а й цивільних. Держава сплатить внески не тільки за весь період позбавлення людини особистої свободи час у полоні, а ще й протягом шести місяців після звільнення людини.
Більш детально про зміни – дивіться у нашому новому відео.
Вас також можуть зацікавити новини:
Не знаєте, які сорти кабачків обрати для висаджування? Ділимося порадами досвідчених городників та агрономів.
Не вистачає часу для приготування улюбленого десерту? Не відмовляйте собі в задоволенні –просто скористайтеся спрощеним…
Погода в Україні знову різко зміниться. Про це попереджають синоптики. До чого готуватися.
Експертка з юридичних питань попередила про важливу умову, яку мають виконати власники лічильників. Кому доведеться…
Для частини українців умови праці змінилися. Кого саме торкнутися зміни
Трудова книжка – це головний документ призначення пенсії, тому важливо стежити за її збереженням. Сьогодні…