Уже за тиждень майже весь автомобільний бензин повинен містити не менше 5% спирту. Чутки про це нововведення спантеличують майже всіх водіїв. Дехто прикидає недоліки нового бензину, дехто побоюється шкоди для двигуна, і майже всі очікують змін у вартості палива.
Від 1 травня поточного року в Україні, згідно зі стандартами ЄС, майже весь автомобільний бензин має містити щонайменше 5% біоетанолу.
Раніше ми розповідали, що для водіїв вводять нові штрафи: де тепер не можна зупинятися.
Як стверджує Агентство з промислового розвитку UNIDO від ООН, змішування бензину з етанолом є корисним для згоряння, оскільки спирт робить октанове число палива вищим. Також додавання спирту дозволяє зменшити у паливі кількість домішок, що можуть пошкодити мотор.
До того ж спирт має високу теплоту випаровування, що додатково охолоджує мотор. А це частково компенсує менший вміст енергії в етанолі. Крім того, наявність кисню у складі біоетанолу забезпечує горіння при більш низьких температурах, а це знижує викиди, які забруднюють повітря.
Але спирт є хорошим розчинником, тому є ризик, що суміш бензину з ним може розм’якшити бруд, що накопичився в паливній системі вживаного авто. А це, зрозуміло, може викликати певні проблеми. До того ж спиртова суміш має підвищену руйнівну дію на деталі з гуми, зокрема різноманітні прокладки.
Гіпотетично через спирт також можуть виникнути складнощі під час запуску двигуна в холодну погоду.
Але за словами автомеханіків-практиків, все це можливе за умови використання сумішей із вмістом спирту вище за 20%.
Так чи інакше, в ЄС біоетанол додають до палива вже 15 років, і нічого особливого не трапляється. Звісно, у нас такі самі машини, як у них, а багато авто й приїхали до нас саме через Європу.
Втім, все одно, є одне величезне “але”. Головна проблема біоетанолу у його гігроскопічності, тобто простими словами – він дуже добре вбирає в себе воду. А через це паливна суміш розділяється на шари. Звісно, в такому випадку про збереження експлуатаційних властивостей взагалі не йдеться.
Може бути так, що постачальник закупив нормальний якісний Е5, але якщо десь в бензовозі чи якійсь цистерні на НПЗ або АЗС було навіть трохи вологи – вона розчиниться у паливі, і без проблем не обійдеться.
Експерти наполягають – біобензин – це не просто нова торгова позиція, це принципово інша технологічна культура.
І ось у цьому криється головний ризик, бо технологічна культура – це насамперед – чимало грошей. Їх потребує кваліфікований персонал, підтримання інфраструктури та особливо – спеціалізовані лабораторії, що контролюють якість продукту.
Тому можна очікувати – скажімо так – складнощів навіть у відомих брендів АЗС, що там казати про деякі маленькі заправки чи ноунейми.
Важливо, що в наших реаліях все це може стати насамперед ударом по якості палива. Річ у тім, що в Україні немає чітких регламентів на новий бензин. Через це у постачальників є дуже великий простір для маневру. Тобто, якщо раніше за те, що паливо “бодяжили”, було суворе покарання, то зараз це фактично узаконили.
Ще гірше те, що масового моніторингу якості палива на заправках з боку органів контролю теж практично немає. Фактично виробник може сам вирішувати, скільки йому додати спирту – 5 чи 10, чи навіть 20 відсотків. І оскільки це значно впливає на собівартість, якість палива у різних операторів буде дуже відрізнятись, як і його ціна.
Як ми вже знаємо, якщо в бензин додати 5% біоетанолу, то, найімовірніше, проблем не буде. Але ось якщо норму перевищити – можливі сюрпризи.
А крім того, щільність спирту близько 0,8 г/куб см (грамів на кубічний сантиметр), а бензину – 0,74. Через те суміш може розшаровуватись.
Наприклад, власник компанії “Прайм” Дмитро Леушкін попереджає, що за 10 днів при зберіганні у резервуарі без руху спирт випаде в осад. Тому хтось заправиться чистим бензином, що опинився зверху, а комусь дістанеться майже не чистий спирт. А це – пряма дорога на СТО.
Також, за його словами, спирт у теплу погоду швидко випаровується, тож деякі оператори можуть недоливати пальне, аби якось компенсувати його “летючість”.
Чи ще гірше – щоб запобігти випаровуванню, можуть додавати “важку” хімію, що містить, зокрема, свинець. Це вкрай небезпечно не тільки для моторів, а й для здоров’я тих, хто безпосередньо тримає шланг бензоколонки під час заправки”, – застерігає Леушкін.
Стосовно ціни на паливо. Аби виробляти такий бензин потрібні окремі резервуари, наливні естакади та інше обладнання. Виробники ставлять націнку 15-25 доларів на тону палива, тобто десь 50-80 копійок з літра.
Але з іншого боку, загальне падіння цін на нафту в травні, за прогнозами, знизить вартість палива десь на 3 грн за літр, і це компенсує виробничу націнку на Е5.
Більш детально про зміни для водіїв з 1 травня – у новому відео.
Вас також можуть зацікавити новини:
Тепла погода чи знову заморозки? Чого очікувати українцям у суботу? Синоптики зробили детальний прогноз.
Чи буде магнітна буря в суботу. Експерти поділилися прогнозами. Що варто знати метеозалежним.
Сучасний світ змінюється швидко: все більше покупок ми робимо онлайн, пересилаємо речі поштою, зберігаємо техніку,…
Правильне травневе підживлення – ключ до щедрого врожаю смородини. Достатньо одного простого засобу, і кущі…
Цей рецепт – ідеальне рішення для тих, хто хоче смачно почастувати рідних, але не має…
Згідно із пенсійним законодавством, пенсіонери мають право на спеціальні доплати до пенсій після досягнення 65…