Юристи пояснюють суть заповіту та договору дарування, щоб ви могли скористатися ними у разі потреби.
Раніше ми розповідали про обов’язкову частку в спадщині: хто має право отримати майно навіть без згадки в заповіті
Договір дарування і заповіт: суть понять
Коли одна сторона, дарувальник, передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні, обдаровуваному, безоплатно майно у власність, це є договором дарування згідно з Цивільним кодексом України. Такимм чином можна подарувати і рухомі речі (гроші, цінні папери), і нерухомість, і будь-які майнові права, якими володіє дарувальник або які можуть виникнути у нього в майбутньому.
Заповіт – це особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Цей документ можна оформити тільки особисто. Важливо, що заповідач може поставити певні умови, щоб особа отримала спадок.
Чим відрізняється договір дарування від заповіту
Договір дарування набирає чинності відразу після підписання: з цього моменту майно переходить у власність іншої людини. Виняток становлять договори дарування з обов’язком передати дарунок у майбутньому.
У випадку із заповітом, спадкоємець набуває права власності тільки після смерті спадкодавця.
Друга суттєва відмінність стосується умов втрати юридичної сили цих документів. Так, заповідач може скасувати заповіт або знівелювати його дію, склавши новий. Кожний новий заповіт скасовує попередній. Якщо новий заповіт був визнаний недійсним, чинність попереднього заповіту у переважній більшості випадків не відновлюється.
Розірвати договір дарування непросто. Це можна зробити за вагомих причин. До таких належать випадки, коли обдаровуваний умисно вчинив кримінальне правопорушення проти життя, здоров’я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей. Якщо обдаровуваний вчинив умисне вбивство дарувальника, спадкоємці дарувальника мають право вимагати розірвання договору дарування. Ще однією причиною скасування договору дарування є загроза з боку обдарованого безповоротної втрати дарунка через його недбалість або умисні дії. Навіть за цих умов вимагати розірвання договору дарування можна протягом одного року після його укладання.
Вас також можуть зацікавити новини: