У березні 2025 року провели чергову індексацію пенсій на 11,5%, внаслідок чого пенсійні виплати у багатьох пенсіонерів зросли. Втім, для частини з них індексація виявилася невигідною, оскільки після неї вони втратили пільги на оплату житлово-комунальних послуг.
Раніше ми писали, що в Україні встановили тарифи на газ на наступні шість місяців.
Чим відрізняється пільга на оплату ЖКП від субсидії
Хоча і субсидія, і пільга впливає на те, скільки людина має заплатити за комунальні послуги, між двома видами допомоги все ж є різниця. Субсидію надають у вигляді грошової виплати, яку можна використати для оплати житлово-комунальних послуг. Пільга ж – це знижка на оплату комуналки, яка одразу відображається в платіжці.
Також право на отримання субсидії мають абсолютно всі українці. На пільгу ж на оплату ЖКП можуть претендувати лише окремі категорії громадян.
Якщо субсидію надають на один сезон (опалювальний чи неопалювальний), то пільгу призначають одразу на 12 місяців.
Хто має право на отримання пільги на комуналку
На пільги на житлово-комунальні послуги та придбання твердого палива і скрапленого газу мають окремі категорії громадян. Зокрема, ветерани, чорнобильці, багатодітні сім’ї тощо. З повним переліком можна ознайомитися на сайті Пенсійного фонду України за посиланням.
Серед пенсіонерів право на пільгу мають особи, які до виходу на пенсію працювали педагогічними, медичними та фармацевтичними працівниками, фахівцями із захисту рослин, працівниками бібліотек, державних чи комунальних закладів культури, закладів освіти сфери культури у сільській місцевості та селищах міського типу й наразі проживають у них.
Окрім цього, на пільги мають право члени їхніх родин:
- дружина (чоловік);
- неповнолітні діти (до 18 років);
- неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства І та ІІ групи або особами з інвалідністю І групи;
- непрацездатні батьки;
- особи, які перебувають під опікою або піклуванням пільговика та проживають разом з ним.
Як змінили нарахування пільг на оплату житлово-комунальних послуг у 2025 році
Обов’язковою умовою для отримання пільги є неперевищення встановленого середньомісячного сукупного доходу сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу за останні шість місяців. У 2025 році ця цифра становить 4 240 гривень. Дохід враховується за III і IV квартали попереднього року.
Таким чином, якщо після індексації пенсії середньомісячний сукупний дохід сім’ї змінився й перевищує 4 240 гривень на особу, право на пільгу буде втрачено.
Втім, у такому разі пенсіонери все одно зможуть отримувати допомогу на оплату житлово-комунальних послуг. Потрібно просто оформити субсидію замість пільги. Це можна зробити у сервісному центрі Пенсійного фонду чи через вебпортал ПФУ.
Вас також можуть зацікавити новини: