Сьогодні розповім приклад, як збільшити свою пенсію. До редакції «На пенсії» звернувся наш постійний читач Андрій Кругляченко. Він розповів, як одного разу завдяки нашій пораді перейшов з пенсії за віком на пенсію по інвалідності, і вона збільшилася. Тепер пан Андрій питає, чи є сенс знову перейти на пенсію за віком.
Раніше ми розповідали, які надбавки до пенсій можуть отримати українці у 2025 році.
У принципі, переходити з одного виду пенсії на інший буває вигідно. Але інколи в цьому нема жодного сенсу.
Далі розповідаю більш докладно.
“Якийсь час тому роль стажу була підвищена. Тому мені було вигідно перейти з пенсії по віку на пенсію по інвалідності ІІ групи, маючи додатковий стаж. Таке враження, що треба повертатися знов на пенсію по віку”, – пенсіонер Андрій Кругляченко
Коли 90% пенсії вигідніше, ніж 100%
По-перше, нагадаю, про які кілька нюансів йде мова. Пенсія по інвалідності II групи призначається в розмірі 90% пенсії за віком. В такому разі здається, що відмовлятися від пенсії за віком невигідно. Бо людина отримувала 100%, а так – буде 90%.
Але існує таке поняття, як додатковий стаж. Це період з дня встановлення інвалідності до дня, коли б така людина досягла пенсійного віку. Чим раніше настає інвалідність, тим більше є додаткового стажу. Він зараховується тільки під час призначення пенсії по інвалідності, а також у зв’язку з втратою годувальника. Якщо людина переходить на пенсію за віком, додатковий стаж прибирається.
Цінні поради від «На пенсії»
І ось свого часу за порадами нашої редакції пан Андрій відмовився від пенсії за віком і перейшов на пенсію по інвалідності. Це стало вигідно саме через наявність 10 років додаткового стажу. До того людина отримувала 100% пенсії за віком, маючи близько 31 рік стажу. А потім чоловік перейшов на пенсію по інвалідності та став отримувати 90%, але при цьому і стаж його збільшився на 10 років.
“До речі, коли роль стажу була підвищена, саме газета “На пенсії” дуже допомогла мені відповідною публікацією. Я взяв газету та пішов до ПФУ, тільки після цього мені зробили перерахунок та підвищили пенсію”, – пенсіонер Андрій Кругляченко
Приємно, коли наші поради стають корисними. Інколи люди просто не знають якихось речей і своїх пенсійних прав.
Але в цьому випадку кожен має рахувати для себе – чи доцільно здійснювати такий перехід, чи ні. Якщо додаткового стажу мало, то краще навпаки переходити на пенсію за віком.
Ба більше, коли вперше відбувається перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком і у пенсіонера є не менше двох років стажу після призначення пенсії по інвалідності, тоді під час розрахунку застосовують сучасний вищий показник середньої зарплати – за три роки, що передують переходу на пенсію за віком. В усіх інших випадках застосовують застарілий показник зарплати, той, що враховувався під час попереднього виду пенсії.
Хоча тут в деяких випадках можна діяти через суд.
Як урізали коефіцієнт стажу
Також наш читач наголошує, що раніше цінність стажу була більшою. Тут я нагадаю, що з 2008 року коефіцієнт стажу всім автоматично збільшили спочатку на 20%, а потім на 35%, тобто на коефіцієнт 1,35.
Тому якщо у людини 30 років стажу, то вона отримувала пенсію, наче у неї понад 40 років стажу. Але 2017 року цю норму скасували.
Тоді провели осучаснення пенсій, застосували всім нову середню зарплату, але непомітно урізали цей коефіцієнт стажу.
Зараз, за моїми підрахунками, пану Андрію невигідно повертатися на пенсію за віком з двох причин. По-перше, чисто математично вона буде меншою, бо як не крути, а 10 років додаткового стажу зникне. По-друге, повністю щезне доплата за понаднормовий стаж. Бо нагадаю, що за новими правилами вона нараховується чоловікам за кожен рік, відпрацьований понад 35 років. А за старими правилами зберігається доплата за кожен повний рік, відпрацьований понад 25 років.
Коли переходити на пенсію по інвалідності вигідно
Також нагадаю, що переходити з пенсії за віком на пенсію по інвалідності І групи може бути ще більш вигідним, бо пенсія по інвалідності І групи призначається в розмірі пенсії за віком, тобто 100%. Якщо є додатковий стаж, про який я казав на самому початку, то це безпрограшний варіант.
Тут багато чого залежить від дати встановлення інвалідності та її групи. Наприклад, пенсія по інвалідності III групи призначається в розмірі лише 50% пенсії за віком, тому тут рідко може бути вигода. Все одно в кожному окремому випадку можуть бути свої нюанси.
Більш детально про перехід з одного виду пенсії на інший, коли він вигідний, а коли ні – дивіться у нашому відео.
Вас також можуть зацікавити новини: