Вже від сьогодні, 4 квітня, почнуть діяти нові правила оплати лікарняних та іншої тимчасової непрацездатності. Відтепер Пенсійний заплатить допомогу всім! Щоправда, з шостого дня.
Набула чинності Закон № 4158-ІХ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування”.
Раніше ми розповідали, що з’явилися важливі уточнення від Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсій.
І саме ним впроваджуються нові норми щодо лікарняних, декретних та виплат за нещасними випадками на виробництві та професійними захворюваннями. І тут, як завжди, є декілька найважливіших нюансів. Тож сьогодні розбираємо:
- Які дні лікарняного будуть оплачуватись коштом роботодавців?
- Кому та за яких умов лікарняний оплатить Пенсійний фонд?
- Як проводитимуть декретні виплати або допомогу по догляду за хворими дітьми?
- Яким чином сплачуватимуть допомогу за нещасними випадками на виробництві?
Для початку нагадаю, що право на оплачувані лікарняні мають лише ті громадяни, за кого своєчасно сплачується Єдиний соціальний внесок.
І тут йдеться не тільки про найманих працівників, але й про тих ФОПів, які працюють за умовами трудового договору.
Призначення лікарняних – як це було раніше
Раніше допомога по тимчасовій непрацездатності або вагітності надавалась тільки за основним місцем роботи. У загальному випадку сумісники не мали права на виплати від нашого Пенсійного фонду.
Тобто в першу чергу право на оплату лікарняного коштом ПФУ йшло за основним місцем роботи. І тільки в дуже окремих випадках – за сумісництвом, а сам працівник не міг обирати, де саме буде оплачений його лікарняний.
Таким чином, за старими нормами, якщо це було загальне захворювання, перші 5 днів оплачувались роботодавцями за всіма місцями роботи. Подальшу непрацездатність оплачував Пенсійний фонд, а людина отримувала ці виплати за основним місцем роботи.
І тільки якщо це було чомусь неможливо, тоді вже – за місцем роботи за сумісництвом.
Призначення лікарняних – як це буде від 4 квітня
І ось запроваджений закон вносить зміни до статті 22 Закону №1105. Відтепер це звучить так:
“Допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам надається за основним місцем роботи (діяльності) та за місцем роботи за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України”.
Тепер пояснюю. Від 4 квітня сумісникам знов надають право на допомогу від Пенсійного фонду як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Водночас законом не передбачено жодних обмежень щодо кількості місць роботи за сумісництвом застрахованих осіб, за якими вони мають право отримати виплати від ПФУ.
Сюди увійшла допомога:
- по тимчасовій втраті працездатності,
- по догляду за хворою дитиною,
- по вагітності та пологах.
Ось тут дуже важливий момент! Зміни набувають чинності саме від 4 квітня цього року. Це означає, що до того, навіть якщо страховий випадок відбудеться 3 квітня, ВСЕ буде оплачуватись за старими правилами – лише за основним містом роботи. А от за сумісництвом – тільки за умови надання вмотивованої відмови з основного місця роботи.
Як оформити лікарняний
Щоб оформити лікарняний за сумісництвом потрібно надати копію листка непрацездатності. Вона зазвичай є в електронному кабінеті. А також – довідку про середню зарплату з основного місця роботи. Ось тут будьте уважними! Довідка має бути чітко за тою формою, яка встановлена законодавством. Якщо її не буде чи вона буде оформлена не так, як потрібно, то Пенсійний може відмовити у виплаті.
Довідка необхідна для коректного розрахунку розміру допомоги, навіть якщо йдеться про внутрішнє сумісництво на одному підприємстві.
Крім того, завдяки їй перевіряють дотримання граничного розміру нарахування. Якщо загальна зарплата з усіх місць роботи буде вище нього, для оплати лікарняного врахують тільки частину у можливих межах.
Ще раз наголошую – від 4 квітня правила зміняться лише для нових страхових випадків, тобто тих, що відбудуться після цієї дати. І тут критично важливо, щоб документи були оформлені правильно.
Більш детально про виплати лікарняних, а також про виплати за нещасний випадок на виробництві – дивіться у нашому відео.
Вас також можуть зацікавити новини: