Щороку 5 квітня в Україні вшановують історичну подію — укладення першої Конституції нашої держави. Саме цього дня у 1710 році гетьман Пилип Орлик на зборах біля Тягині (нині місто Бендери) склав конституційний договір, який став вагомим кроком до становлення української державності. Конституція Пилипа Орлика була написана староукраїнською та латинською мовами. Документ складався з 16 статей, у яких чітко визначалися права й обов’язки Війська Запорізького та принципи організації влади. Цікаво, що український оригінал Конституції довгий час вважався втраченим, але його вдалося знайти лише у 2008 році — в архівах Росії. Латиномовна версія, збережена ще з XVIII століття, й досі зберігається у Швеції. До 300-річчя цього документа у 2010 році в Бендерах встановили пам’ятник першій українській Конституції — як символ прагнення українського народу до свободи, правопорядку і незалежності.
Щороку 5 квітня відзначається Міжнародний день совісті, щоб підкреслити важливість совісті в суспільстві. Цей день має на меті заохотити окремих людей, організації та уряди задуматися над своїми думками та діями та прагнути підтримувати принципи миру, справедливості та співчуття. Міжнародний день совісті є глобальним закликом до дії, який нагадує нам про силу нашої колективної свідомості для розбудови світу, позначеного миром, любов’ю та взаєморозумінням.
5 квітня — Міжнародний день супу. Це смачне свято з’явилося не так давно, але вже встигло завоювати любов гурманів усього світу. Його головна мета — популяризувати суп як корисну, поживну й доступну страву. Супи існують вже понад 9 тисяч років! Їх готують у кожному куточку світу — від українського борщу до японського рамену, від грузинського харчо до іспанського гаспачо.Зварити суп — зовсім не складно. Завдяки простим рецептам і натхненню ви легко порадуєте близьких ароматною тарілочкою домашньої страви. А ще — підтримаєте здорове харчування! Сьогодні — чудовий привід дістати каструлю та приготувати щось по-справжньому зігріваюче. День супу — це не просто свято, це про турботу, затишок і тепло.
У п’ятницю, 5 квітня, за новоюліанським церковним календарем Православна церква вшановує пам’ять святих мучеників Агафопода, диякона, та Феодула, читця. Обидва святі жили у Фессалоніках у III–IV століттях. Агафопод, уже в поважному віці, служив дияконом, а Феодул, юний за віком, був чтецем. Разом вони сміливо проповідували християнську віру в часи жорстоких переслідувань. Одного разу Феодулу наснився дивний сон: незнайомець вручив йому в руку якийсь предмет. Прокинувшись, хлопець побачив, що в його долоні — перстень із хрестом. Відтоді Феодул почав зцілювати хворих і навертати язичників до віри у Христа. Під час чергової хвилі гонінь святих заарештували. Їх допитували, катували, а потім кинули до в’язниці. Там вони побачили пророчий сон: під час бурі корабель розбився, а їх самих викинуло на берег у сяючому одязі.
У народі казали: “Прийшов Федул — губи надув”, натякаючи на весняний вітер, який змінюється і приносить тепло. Вважалося також, що саме сьогодні з’являються цвіркуни, метелики-кропив’янки та сонечка.
У церковному календарі триває Великий піст. Сьогодні дозволено гарячі страви з олією. Втім, головне в пості — не лише обмеження в їжі, а й духовна чистота, щирість у думках і вчинках.
Помолитися святим Агафоподу й Феодулу — просять захисту від зла, духовної сили, віри й витримки.
Провітрити дім, зняти утеплення з вікон — за традицією, це сприяє очищенню простору від застою й неприємностей.
Хто святкує іменини 5 квітня:
Іменини відзначають: Олексій, Георгій, Марк, Микола, Платон, Семен, Феодул.
Вас також можуть зацікавити новини:
При розрахунку розміру пенсії беруть до уваги страховий стаж і розмір офіційної зарплати, з якої…
Якщо ви хочете приготувати розсипчастий та ароматний рис, то радимо при приготуванні додати лише один…
Більшість садівників, помітивши клей на деревах, нічого не роблять, вважаючи цей симптом незначним, проте що…
6 квітня у центральних та південних областях очікується дощ, у західних - сніг або мокрий…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Депресія та вигорання мають багато спільного, але їхні наслідки для здоров'я можуть відрізнятися кардинально. Чому…