Країни ЄС досі не узгодили між собою правила для українців, які через війну виїхали за кордон та отримали тимчасовий захист в одній із країн, у зв’язку з чим можна отримати проблеми під час подорожей між країнами блоку або у разі короткострокового повернення в Україну .
Про те, як зменшити ризик неприємностей на кордоні для українців, які повертаються додому, “Європейська правда” та “Європа без бар’єрів” підготували практичні рекомендації.
З документами про статус тимчасового захисту не англійською краще не їхати через кордон Угорщини. Саме звідти звучить більше скарг на те, що прикордонники відмовляють у в’їзді за “потенційно проблемними” документами та кажуть, що їхня власниця є просто туристкою.
Якщо ви зіткнулися з відмовою, спробуйте поїхати через словацький чи польський кордон.
Українцям, які отримали притулок у прикордонних державах Шенгену (Угорщина, Словаччина, Польща), краще перетинати саме їхній кордон. Так, польський номер PESEL не має жодного значення для інших прикордонників, окрім поляків.
При поверненні в Україну слід обходити Болгарію, якщо у вас немає діючих та “безпроблемних” біометричних паспортів. Це важливо для тих, хто жив ці місяці у Греції, Туреччині чи Північній Македонії та їде додому “по землі”. Болгарія – чи не єдина країна ЄС, яка досі вимагає від українців повного пакету документів для в’їзду та навіть для транзиту: біометричний паспорт чи паспорт із візою, чи посвідчення про повернення додому, яке консульства зараз майже не видають.
Якщо ви виїхали з Польщі і повертаєтеся туди, підготуйтеся до питань на кордоні. Краще мати документи, що підтверджують мету тимчасової поїздки в Україну.
На в’їзді до Польщі ви повинні щоразу повідомляти польського прикордонника про цілі своєї подорожі: необхідність отримання захисту у зв’язку з воєнними діями в Україні. Навіть якщо ви вже отримали цей захист раніше, наголошуйте, що їдете саме через війну. Це обмежує прикордонників у списку вимог до мандрівників.
Останні зміни до польського законодавства також дають змогу відновити статус PESEL UKR, навіть якщо людина повернеться до Польщі після виїзду в Україну довше, ніж на 30 днів. Причина повернення має бути обґрунтованою – це активні бойові дії за місцем проживання.
Якщо ви отримали відмову та впевнені, що вона необґрунтована – спробуйте перетнути кордон через інший пункт, підготувавши додатково всі документи. Іноді це спрацьовує та людей пропускають взагалі без питань.
Джерело: Багнет
Які вони – сім’я і кохання у поважному віці? Чому в одних пар з віком…
З віком хребет може «просідати», що нерідко призводить до опущення внутрішніх органів.
Спостерігаючи за сюрпризами природи, ми стурбовано прикидаємо, скільки коштуватимуть фрукти та ягоди, чи буде врожай…
Пенсіонери та люди з інвалідністю у травні продовжують отримувати грошову допомогу від ВПП ООН. Що…
Кекси - це не тільки звичний солодкий десерт. На основі яєць можна готувати дуже смачні,…
З 1 червня у "Дії" з'являться платні функції: "Дія" починає монетизувати послуги