Новини

Без штампів та паперових довідок: що потрібно знати про електронну прописку?

Документ фактично скасував класичне поняття прописки зі штампом у паспорті або паперовим додатком до ID-картки та замінив її на цифровий аналог. Як це працюватиме, розповіли експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Як отримати прописку онлайн?

За даними Мінцифри, реєстрація місця проживання є найпопулярнішою державною послугою в Україні. Але не найпростішою. Для її оформлення потрібно особисто звернутися до центру надання адміністративних послуг і військкомату, зібрати низку паперових довідок, чекати кілька тижнів. Ухвалений закон дозволить перевести процедуру зміни місця реєстрації онлайн. Це можна зробити у програмі або на порталі “Дія”. Прописатися у власній квартирі можна буде автоматично. Для цього потрібно буде авторизуватися в “Дії”, яка підтягне дані про нерухомість, вибрати послугу “Зміна місця проживання” і завірити дію електронним підписом. Щоб прописатися в чужому житлі, потрібна буде згода власника та її підтвердження електронним підписом. Для отримання послуги потрібно буде заповнити електронну заяву, надати договір оренди, сплатити 55 гривень адміністративного збору та прикріпити квитанцію.

Чиновники обіцяють, що оформлення електронної послуги зайбиратиме не більше 15 хвилин, її розгляд не більше доби. Інформація про нове місце проживання має підтягуватися до реєстру автоматично, а попередній запис – анулюватися.

Є свої плюси електронної прописки для чоловіків.

— Після зміни прописки чоловікам призовного віку, військовозобов’язаним та резервістам не треба йти до військкомату за старою адресою, щоб там знятися з обліку. Їхні дані у військкоматі за новим місцем проживання внесуть автоматично, — запевняє міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

У команді «Дії» зазначають, що місце реєстрації ніяк не впливатиме на право власності на житло, а лише повідомлятиме державу про фактичну адресу проживання. Завдяки електронній послузі також стане простіше зняти прописку. Це зможе самостійно зробити власник житла, раніше такої можливості не було.

Де і коли чекати на послугу?

Ухвалений закон не лише спрощує процес зміни прописки, а й робить її декларативною. Місце реєстрації стане неважливим для отримання більшості державних послуг. Оформити допомогу на дитину, пенсію або медичну допомогу стане можливим без прив’язки до місця прописки. Тепер закон дозволив громадам вести власні електронні реєстри, які синхронізуватимуться між собою та демографічним реєстром. Робота з підготовки цих змін забрала близько дев’яти місяців.

— Ми отримали дані з реєстрів усіх 1438 громад, провели верифікацію цих даних з архівом паспортів-книжок та демографічним реєстром — це дозволяє відображати актуальну прописку та автоматично змінювати її. Організували процес наповнення реєстру військовозобов’язаних. Налагодили взаємодію з реєстром прав Мін’юсту для автоматичного визначення власників майна, — пояснив заступник міністра цифрової трансформації Олексій Віскуб.

Закон набрав чинності з 1 грудня, і послуга запрацює по всій країні. При цьому зміна місця реєстрації й надалі буде доступна у паперовому вигляді у ЦПАП та виконавчих органах міських та сільських рад.

Тетяна Сярова

Читайте також:

Метки: Верховна Рада реєстрація реєстрація місця проживання Україна

Новое на сайте

  • Новини

Свята та народні прикмети 5 квітня – чому сьогодні не можна виявляти жадібність

5 квітня — день, коли у світі згадують про кілька важливих міжнародних ініціатив. 5 квітня…

05/04/2025 06:34
  • Новини

Де пенсіонери отримують найвищі пенсії: про такі суми українці можуть лише мріяти

Пенсійні системи різних країн різняться. Природно, що й пенсійні виплати у них різні. Україна не…

05/04/2025 05:27
  • Новини

Погода в Україні на суботу, 5 квітня

Тепла погода чи холодна? Чого очікувати українцям у суботу? Синоптики зробили детальний прогноз.

04/04/2025 23:22
  • Новини

Магнітні бурі в суботу, 5 квітня

Чи буде магнітна буря в суботу. Експерти поділилися прогнозами. Що варто знати метеозалежним.

04/04/2025 22:50
  • Новини

З такими сусідами вони точно переживуть спеку: що посадити поруч з огірками

Хочете отримати хороший урожай огірків і щоб вони не гірчили? Обов'язково посадіть поруч з ними…

04/04/2025 22:15
  • Новини

Така ніжна, що просто тане в роті: готуємо ідеальну буженину до Великодня

Буженина – одна з популярних страв на Великдень. Приготуйте її по цьому рецепту – м'ясо…

04/04/2025 21:45