Середа, 2 Квітня, 2025
ГоловнаНовиниПравила виплати пенсій змінили: в Україні ухвалили важливу постанову для пенсіонерів (відео)

Правила виплати пенсій змінили: в Україні ухвалили важливу постанову для пенсіонерів (відео)

Этот материал также доступен на русском языке
Кабінет Міністрів України ухвалив важливу постанову, яка змінює правила виплати пенсій для частини українців. Коментар експерта.

Сталася без перебільшення визначна подія. По-перше, Кабмін скасовує довідки ВПО для пенсіонерів-переселенців. По-друге, ті, хто став переселенцем до 2022 року, зможуть отримувати пенсію в будь-якому банку – не тільки в Ощадбанку і, можливо, з наступного року взагалі не проходити ідентифікацію – максимум раз на рік. Окрім цього, уряд нарешті визначився з правилами ідентифікації для тих, хто проживає за кордоном. Ба, більше, зміни стосуються не лише пенсій, а і страхових виплат у зв’язку з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням. Далі розповідаю більш докладно.

Раніше ми розповідали, що українцям з пенсіями нижче ніж 10 тисяч гривень дадуть надбавку до виплат.

На кого поширюються нові правила

Доволі тихо була ухвалена постанова Кабінету Міністрів від 11 лютого 2025 року №299. Вона була оприлюднена і набула чинності тільки 20 березня.

Нею затверджено Порядок, що визначає механізм виплати пенсій та страхових виплат для трьох категорій осіб:

  1. Особи які тимчасово проживають за межами України;

2. Особи, які проживають на тимчасово окупованих територіях;

3. Особи, які виїхали з тимчасово окупованих територій та проживають на підконтрольній Україні території.

В першому випадку йдеться про громадян, які перебувають за межами України не менше ніж 183 дні протягом календарного року або отримали тимчасовий захист чи статус біженця та не оформляли документів для постійного проживання за кордоном.

Дія цього Порядку не поширюється на громадян України, яким пенсія або страхові виплати виплачуються на умовах міжнародних договорів у сфері пенсійного забезпечення з іншими країнами.

Стару дискримінаційну постанову скасовують

Перше, що впадає в очі – новий документ скасовує дискримінаційну Постанову Кабінету Міністрів від 5 листопада 2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам». Саме ця постанова вже понад 10 років не давала нормально жити багатьом переселенцям, передбачала постійну ідентифікацію, оформлення пенсій лише через Ощадбанк і тільки за наявності довідки переселенця, від якої, до речі, довгий час неможна було відмовитися, навіть якщо вже прописався на підконтрольній території. Плюс усілякі верифікації, перевірки тощо.

Але повністю ця стара постанова припинить свою дію тільки з 2026 року. Поки вона частково, але все ж таки діятиме.

В цілому це наче добра новина. Але не для всіх.

Пенсія для тих, хто проживає на непідконтрольній території

В новій постанові уточнено, що перерахування коштів громадянам, які проживають в Росії, неможливе через обмеження Нацбанку. Але фактично це неможливе також і на територіях, що вважаються окупованими. Виплата пенсій, як і раніше, для громадян України здійснюється або через Укрпошту або на пенсійні рахунки уповноважених банків, що працюють на території України.

Для отримання пенсії на тимчасово окупованих територіях (точніше для її нарахування) потрібно проходити  фізичну ідентифікацію до 31 грудня кожного календарного року.

Разом з тим, виплата пенсії припиняється, якщо протягом шести місяців були відсутні видаткові операції та в ці пів року не проводилася фізична ідентифікація особи. Тобто подвійна умова – пройти щорічну ідентифікацію, і щоб раз на пів року відбувався якийсь рух коштів на картці. Як це зробити на практиці на непідконтрольній території – питання доволі складне.

Третя важлива умова. Тим, хто залишається у тимчасовій окупації, а також тим, хто виїхав звідти на підконтрольну Україні територію, виплата пенсії проводиться за умови, НЕодержання пенсії від РФ. Підтверджується сьогодні це суто формально – заявою від людини Пенсійному фонду про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії.

Пенсійному фонду вже надано завдання до кінця 2025 року перевірити всі пенсійні справи тих, хто проживає на непідконтрольній території, або виїхав звідти. Перевірять, щоб в усіх справах була залучена відповідна довідка. Як це вони робитимуть технічно, я не знаю. Не виключаю, що просто припинять частину виплат, доки люди самі не з’являться.

Пенсія для тих, хто за кордоном

Одержувачам, які тимчасово проживають за межами України виплата пенсії та страхових виплат тепер здійснюється так само за умови проходження фізичної ідентифікації до 31 грудня кожного календарного року.

Нагадаю, що таку норму Верховна Рада ухвалила ще у квітні 2024 року, але додатковий порядок до того закону уряд ухвалив тільки зараз.

Як пройти ідентифікацію

Ідентифікацію можуть здійснити як в банку, так і в Пенсійному фонді. Уповноважені банки щомісяця мають надсилати відповідну інформацію до ПФУ.

До фізичної ідентифікації прирівнюється не лише особисте звернення до банку чи Пенсійного фонду, а і:

  • авторизація в особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду за допомогою цифрового підпису “Дія ID”,
  • ідентифікація за допомогою відеоконференцзв’язку, проведеного працівником Пенсійного фонду.
  • ще один спосіб – посвідчення, що особа є живою – таким способом можуть скористатися ті, хто тимчасово проживає за кордоном, звернувшись до українських дипломатичних установ.

Документ про посвідчення того, що фізична особа є живою, разом із її письмовою заявою про продовження виплати пенсії чи страхових виплат, складеною в довільній формі, надсилається рекомендованим поштовим відправленням або поштовим відправленням з оголошеною цінністю до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем перебування на обліку.

Також заява про продовження виплат разом зі сканованою завіреною копією документа про посвідчення факту, що фізична особа є живою, може бути подана через вебпортал Пенсійного фонду з використанням цифрового підпису КЕП.

Якщо ідентифікацію не пройдено вчасно

Якщо ідентифікацію не пройдено вчасно, нарахування пенсії призупиняють до з’ясування обставин. Рух коштів на картці також має бути. Якщо протягом пів року його нема, то банки виплату також призупинять і звітують про це Пенсійного фонду. Раніше на це давали рік, тепер це лише пів року і стосується абсолютно всіх пенсіонерів. Навіть тих, хто живе в Україні та не має статусу переселенця. Це не нова постанова, про що я нагадую усім.

Потім відновити пенсію набагато складніше, ніж продовжити поточну виплату. Тому будьте уважними.

Додам, що переселенцям до 24 лютого 2022 року, які не пройшли вчасно ідентифікацію, чи у них немає руху коштів на картці, не просто призупиняють виплати, а ще і можуть зняти з карток Ощадбанку вже нараховану раніше пенсію. Ця норма поки не скасована. Вона діє до кінця року, що окремо прописано в постанові та передбачено Законом про Держбюджет на 2025 рік.

Як поновити виплату пенсії

За новими правилами поновлення виплат, здійснюється за рішенням Пенсійного фонду після подання відповідної заяви через вебпортал чи мобільний додаток Пенсійного фонду – увага – у разі встановлення особи отримувача працівниками Пенсійного фонду у режимі відеоконференцзв’язку, під час якого пред’являються документи, що посвідчують особу. Тобто відеозв’язок стає обов’язковою додатковою умовою, навіть якщо вас буде ідентифіковано через кваліфікований підпис на вебпорталі. Але звісно, це не стосується тих випадків, коли людина особисто з’явилася до органів ПФУ.

Тут йдеться про тих, кому припинили виплати до набрання чинності нової постанови, тобто до 20 березня 2025 року, і вони не могли її поновити. Тепер можна спробувати знову, з урахуванням нових вимог.

Для тих, хто тимчасово за кордоном і не може поновити виплату пенсії, процедура залишається такою, як і раніше – за умови надіслання в Україну завіреної дипломатичною установою України довідки про факт, що особа є живою. Вона надсилається паперовою поштою або через вебпортал ПФУ з використанням  кваліфікованого електронного підпису.

Відновлення виплати здійснюється за минулий час, але не більш як за три роки. Але це не стосується осіб, яким держава заборгувала гроші відповідно до постанови Кабміну №1165 від 10 листопада 2021 року (це порядок виплати пенсій за минулий час для переселенців, які відмовилися від довідки ВПО). Тут борг як був за минулий час, так і залишається, виплачується він в особливому порядку, залежно від наявності грошей в бюджеті.

Про те як будуть посилювати контроль за виплатами – дивіться у новому відео.

Вас також можуть зацікавити новини:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні