З 2018 року заяву на такий перерахунок писати необов’язково. Пенсійний фонд самостійно перевіряє кожної весни, чи продовжує людина працювати і скільки вона накопичила стажу протягом останніх двох років. Якщо право на перерахунок є, то він робиться автоматично, без заяви пенсіонера, з 1 квітня.
Але останніми роками звітність про сплату єдиного внеску до Пенсійного фонду надходила не щомісяця, а щоквартально. Тому дані про стаж надходили до Пенсійного фонду із запізненням і вчасно зробити перерахунок за законом з 1 квітня було неможливо фізично. Тому він робився із запізненням заднім числом. Тим, у кого пенсія внаслідок такого перерахунку збільшувалася, отримували новий розмір виплат в червні разом із доплатою за квітень і травень.
Але цього року порядок звітності знову змінився. Принаймні в березні вже оприлюднили дані за січень. Тому в теорії перерахунок можуть зробити вчасно – а саме з 1 квітня.
Кому із пенсіонерів без заяви не обійтися
Припустімо, людина пішла на пенсію в серпні 2023 року і продовжує працювати. У квітні 2025 року вона ще не набула права на перерахунок пенсії, бо два роки не минуло.
Щоб не чекати наступної черги у квітні 2026 року, коли перерахунок зроблять автоматично, така людина може самостійно подати заяву на перерахунок в серпні 2025 року – рівно через два роки після призначення пенсії. Тоді вона прискорить свій перерахунок і не втратить якусь частинку заробленої пенсії.
Якщо ж заяву не написати, то перерахунок все одно зроблять автоматично, але пізніше – вже наступного року.
Читатйте також: