Новини

День першої незалежності: що ви не знали про Соборність України

Україна першою в Європі здобула незалежність

22 січня 1918 року — Українська Народна Республіка (УНР) проголосила про свою незалежність. Між іншим, ми першими здобули незалежність серед країн Східної Європи у XX столітті — раніше, ніж Естонія, Литва, Польща чи Чехія (тоді Чехословаччина). УНР визнали Центральні держави — Німеччина, Австро-Угорщина, Болгарія, Туреччина. Крім цього УНР підтримували зв’язки з Донською республікою, Румунією, Грузією та іншими країнами.

До речі, IV Універсал — державно-правовий акт, що проголошував незалежність, був ухвалений в ніч з 24 на 25 січня 1918 року, а його текст містив:

  • незалежність Української Народної Республіки;
  • намір укласти мир з Центральними державами;
  • готовність до оборонної війни проти більшовицької Росії;
  • основи соціально-економічного будівництва.

За історичний документ проголосували 39 членів Центральної Ради на чолі з Михайлом Грушевським, тоді як 4 були проти, а 6 утрималися.

Об’єднання УНР та ЗУНР відбулося на очах більшовиків

Минув рік, і 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві відбулася ще одна важлива подія — об’єднання УНР і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) в єдину державу. Цей день увійшов до історії як «Акт Злуки». Цікаво, що на документі про об’єднання вже стояла печатка із тризубом — державним гербом. Свідки стверджували, що ця значуща подія відбувалася майже на очах більшовиків. Також на головній площі країни майоріли синьо-жовті прапори, лунав гімн «Ще не вмерла Україна», відбувся парад із кіннотою, піхотою та артилерією.

Тільки через 20 років офіційно відзначили День Соборності

У період існування радянської влади День Соборності не мав офіційного статусу, і будь-яка його згадка піддавалася жорстокій цензурі, оскільки вважалося «контрреволюційним святом». Тільки в 1939 році в місті Хуст, яке на той час було столицею Карпатської України і входило до склад Чехословаччини відбулося перше офіційне святкування. На вулиці вийшло понад 30 тисяч українців, що зробило цю подію наймасштабнішою за останні два десятиліття серед українського народу.

Ми майже здобули другу незалежність під час Другої світової війни

За радянських часів проголошення незалежності УНР і День Соборності звісно ж не відзначали. Але у 1941 році, під час війни Німеччини з СРСР, Організація Українських Націоналістів (ОУН) під проводом Степана Бандери у Львові проголосила «Акт відновлення Української держави». Далі планували проголошення незалежності в Києві та на сході України, але ОУН розгромили.

Так, під час окупації СРСР до України приєднали Західну Україну, Буковину, Бессарабію та Закарпаття. Однак ми заплатили за це своїм життям, переживши репресії, голодомор і, зрештою, повномасштабну війну.

«Живий ланцюг» став найбільшою антирадянською акцією у світі

За рік до офіційного проголошення незалежності, 22 січня 1990 року, коли Радянський союз зазнавав краху, Народний Рух України організував масштабну акцію — «Живий ланцюг» від Києва до Львова, у якому взяли участь понад три мільйони українців.

Офіційний державний статус День Соборності отримав лише у 1999 році.

Революції Гідності та російської агресії, День Соборності отримав нове значення для нас. Тепер, 22 січня ми нагадуємо собі про те, що Крим, Донеччина, Луганщина — це Україна і ми єдиний народ, який досі виборює свою свободу.

Вас також можуть зацікавити новини:

Новое на сайте

  • Новини

Збільшення пенсії та пільги: що доступне пенсіонерам після 70 років у 2025 році

Усе про пільги та доплати для пенсіонерів віком від 70 років: що можна отримати від…

22/01/2025 10:40
  • Новини

Відкрито реєстрацію на отримання продуктових наборів: потрібно встигнути заповнити заявку

Деякі українці можуть отримати гуманітарну допомогу у вигляді безкоштовних продуктів харчування. Реєстрація відбувається онлайн.

22/01/2025 10:02
  • Новини

Окупанти атакували Миколаїв дронами: багато пожеж, 200 людей евакуювали – зведення 22 січня

Російські війська продовжують обстрілювати мирні населені України. На фронті ситуація залишається складною.

22/01/2025 09:04
  • Новини

Прогноз погоди на лютий: які регіони України відчують справжню зиму

Січень 2025 року здивував українців новими температурними рекордами. Стовпчик термометра піднімався вище, ніж зазвичай. Яким…

22/01/2025 07:41
  • Новини

Свята та народні прикмети 22 січня – головні заборони цього дня

22 січня в Україні відзначають День Соборності (день Злуки), ухвалення Четвертого універсалу Українською Центральною Радою,…

22/01/2025 06:52
  • Новини

Сирники без борошна та манки: ніжніше ви ще нічого не їли – справжнє свято смаку

Якщо ви хочете спробувати найніжніші сирники, цей рецепт вам точно сподобається.

22/01/2025 05:24