Працювати повинні всі
Верховна Рада вже проголосувала в першому читанні за законопроєкт щодо впровадження реформи системи соцстрахування. Наразі документ готується до остаточного ухвалення. Ми б, зі свого боку, презентували цей закон під гаслом «всі йдіть працювати». Бо це тільки для теперішніх пенсіонерів групи інвалідності зберігаються, і то лише для тих, у кого вона безстрокова.
Хто втратить гроші?
В міністерстві наголошують, що залишається без змін:
-
статус інвалідності та всі групи інвалідності;
-
для всіх осіб, які мають інвалідність, а також потерпілих від нещасного випадку на виробництві зберігаються всі виплати на весь період встановленої інвалідності або ступеня втрати працездатності потерпілим;
-
якщо у людини інвалідність або ступінь втрати працездатності потерпілим на виробництві встановлені безстроково, всі виплати за нею зберігаються довічно, потреби проходити будь-яку переоцінку немає.
При цьому скромно замовчується, що тим, кому інвалідність встановлена тимчасово, при наступному огляді отримати її вже не вдасться. В майбутньому інвалідність встановлюватися вже не буде нікому. Кому пощастить, той буде визнаний людиною з певним ступенем втрати працездатності. Таким людям призначать страхові виплати замість пенсії за інвалідністю. А хтось може взагалі залишитися без виплат, бо держава скаже, що ви здатні працювати, навіть якщо у вас серйозні проблеми зі здоров’ям. Отже, міністерство знову певною мірою маніпулює суспільною думкою, адже не розкриває всі карти.
Які виплати зростуть?
-
Максимальний розмір щомісячної страхової виплати у разі нещасного випадку на виробництві збільшиться до п’яти мінімальних заробітних плат – зараз така максимальна виплата становить 32 тисячі гривень, а може бути 40 тисяч.
-
Лікарняний оплачуватиметься аж до 14 місяців, адже важкі травми або захворювання можуть потребувати більшого часу для лікування та відновлення людини, щоб робоче місце за нею зберігалося.
-
Для людей з частковою працездатністю виплати з безробіття можуть бути подовжені, адже зараз в центрі зайнятості допомогу виплачують лише три місяці.
Яку допомогу нададуть ветеранам?
Як зараз:
1. якщо військовослужбовець зазнав поранення і звільнився під час лікування, він не отримує жодних виплат, якщо не працевлаштований;
2. людина після завершення лікарняного залишається без фінансової підтримки до оформлення іншого виду допомоги, що створює перерву в доходах.
Як планується зробити:
1. військовослужбовці, які звільнилися через поранення, отримуватимуть лікарняний у розмірі 100% грошового забезпечення (без бойових доплат) на весь період лікування;
2. одразу після закінчення лікарняного проводиться оцінка обмежень у сфері зайнятості, яка дозволяє автоматично призначити новий вид допомоги без перерви у виплатах;
3. у разі повної втрати працездатності ветеран отримуватиме щомісячну виплату у розмірі 100% грошового забезпечення;
4. якщо ветеран може працювати, але його дохід зменшився, держава компенсуватиме різницю між попереднім і нинішнім доходом;
5. ветерани, які шукають роботу через Службу зайнятості, отримуватимуть не менше 50% грошового забезпечення на період пошуку.
Коли запрацюють нововведення?
Закон має набути чинності 1 липня 2025 року. Якщо плани влади будуть реалізовані, то вони почнуть працювати одночасно з пенсійною реформою. Між іншим, така реформа передбачає, що пенсії за інвалідністю для багатьох громадян будуть виплачуватися до завершення перехідного періоду. Потім будуть запроваджені страхові виплати особам, які мають стійке обмеження працездатності. А хто має нестійке обмеження, той отримуватиме або тимчасову підтримку, або часткову, або взагалі жодної – доведеться йти працювати.
Як ми розповідали раніше, із чинного пенсійного закону розділ про пенсії за інвалідністю можуть повністю прибрати. Але ще раз підкреслимо: тим, кому інвалідність встановлена безстроково, її обіцяють не чіпати і виплату пенсії не припиняти.
Вас також можуть зацікавити новини: