За інформацією Міністерства охорони здоров’я, лише 1% людей на планеті мають відмовитися від глютену. Усі інші можуть приймати такі продукти з користю здоров’ю.
Глютен або клейковина – це запасний білок. Його багато в злакових культурах: пшениці, ячмені, житі. Відтак глютен міститься в продуктах, які з них виробляють, тобто в хлібі, булках і навіть пиві. Для густоти глютен додають у ковбасні вироби і молочні продукти, а також під час виробництва майонезів і кетчупів.
«Глютен абсолютно безпечний для більшості людей і добре засвоюється організмом. Так само безпечно ми їмо м‘ясо або яйця, які також містять білок», – переконують у МОЗ.
Існує аутоімунне захворювання – глютенова ентеропатієя або целіакія. На нього страждає приблизно 1% населення планети. Даний діагноз підтверджується тільки аналізом крові на антитіла, в окремих випадках потрібна біопсія тонкої кишки.
Читайте також: Названі три найкорисніші каші для сніданку
«Коли люди з діагнозом целіакії їдять глютен, їхня імунна система створює антитіла, які зокрема пошкоджують стінки кишківника. Це порушує всмоктування поживних речовин організмом. Як наслідок, людина не доотримує життєво необхідні елементи – залізо, фолієву кислоту тощо», – пояснюють фахівці МОЗ.
І додають, що людям з целіакією протипоказані навіть 150 міліграмів глютену. Тому їм слід дотримуватися безглютенової дієти і вживати продукти, які його не містять.
Целіакія може розвинутись у будь-якому віці. Якщо ви помітили один із симптомів, слід пройти обстеження, щоб виключити ймовірність захворювання, що передбачає відмову від глютену:
У групі ризику також люди, чиї родичі першого ступеня (батьки, брати і сестри, діти) хворіють на ціліакію.
Людям, яким не діагностовано целіакію, відмова від глютену передбачає виключення з раціону цільнозернових злаків: висівок з пшениці, вівса, ячменю, жита. Але саме вони забезпечують організм клітковиною, а також залізом, кальцієм та білком.
У той же час, відмова від печива, сосисок, білого хліба, кетчупу та майонезу буде досить корисною. Адже крім глютену вони містять низку небажаних елементів.
Читайте також: Деякі каші можуть завдати шкоди: кому їх не можна їсти
«Не існує науково-обґрунтованих досліджень, які підтверджують, що безглютенові продукти корисні або допомагають втратити вагу людям без целіакії. Адже глютен у безглютенових продуктах зазвичай замінюють справді шкідливим жиром та цукром», – зазначають у МОЗ.
Тому лікарі радять дотримуватися збалансованого та повноцінного харчування людям різного віку, у тому числі й пенсіонерам.
Читайте також: Забудьте про них: які продукти не можна вживати у похилому віці
У зимовий час у нашому раціоні обов'язково присутні квашені продукти, а кисломолочна продукція є в…
15 січня відзначають День капелюха, День бублика, День соку фреш, День клубничного морозива та День…
Щоб сало вийшло м'яким, перш за все потрібно вибрати хороший продукт на ринку, але навіть…
Кожна господиня хоче, щоб під час прання рушники, білизна, одяг добре відпиралися. Іноді порошки та…
Цей сорт дає врожай навіть на бідному ґрунті. Найсмачніші та хрусткі огірки – дозрівають через…
15 січня очікується сніг у західних областях.