Викладач хімії в австралійському університеті Тасманії Натан Кіла каже, що свої переваги й недоліки мають як сипучі порошки, так і рідкі пральні засоби у вигляді гелю або капсул.
Що спільного в порошках та гелях?
Важливим складником усіх пральних засобів є поверхнево-активні речовини (ПАР). Це заряджені молекули, які складають з двох частин. Одна взаємодіє з водою, друга – з жирами. У цьому й полягає здатність пральних засобів змивати бруд з тканин.
Також пральний засіб містить фосфати, пом’якшувачі води та елементи, які пригнічують надмірне піноутворення. Засоби для білого можуть містити спеціальні оптичні відбілювачі. Вони здатні поглинають ультрафіолетове світло та випускати синє світло. Так з’являється феномен яскравого білосніжного кольору.
Ароматизатори стали незмінною складовою і порошків, і гелів. Насправді, вони не мають жодного відношення до прання. Але створюють аромат чистого одягу. Чимало господинь покладаються саме на цей запах, коли вирішують, чи купувати повторно певний засіб.
Як працює пральний порошок
Основним складником порошку є солі. Сульфат натрію додає об’єму і запобігають злипанню миючих часточок. Карбонат натрію хімічно змінює жир і бруд, щоб вони розчинилися у воді. Окислювач додають до порошків для відбілюючого ефекту.
Якщо роздивитися пральний порошок, то можна побачити гранули різного розміру та кольору. Кожен вид відповідає за свою ділянку роботи.
Як працює гель для прання
На відміну від сухих порошків, головним складником у гелі для прання є вода. Решта елементі подібні до тих, що містять порошки, але вони підбираються і поєднуються таким чином, щоб залишатися стабільними у розчині і працювати разом.
Суттєва різниця полягає в тому, що рідкі мийні засобі не можуть містити пероксидів, які додають у сухі порошки. Через це тривале використання гелів для прання створює біоплівку цвілі на деталях пральної машини. Згодом це стає причиною неприємного запаху і потрапляння спор грибка на речі, що перуться.
Але перевага гелів у тому, що їх можна додавати безпосередньо на пляму, тим самим підвищувати якість прання.
Капсули, за словами хіміка, є ні чим іншим, як дозованим рідким засобом з усіма плюсами та мінусами гелю.
Підсумовуючи, експерт порадив експериментувати і шукати найбільш підходящий пральний засіб у кожних конкретних умовах. Сам він поділився, що пере одяг за температури 20 градусів і використовує половину рекомендованої виробником дози порошку.
Читайте також: