Звичайно, сорт картоплі дуже впливає на її смакові властивості. Проте від цього залежить кінцевий результат. Якщо ви звикли традиційно варити картоплю для пюре, поклавши її в холодну воду, то втрачаєте значну частину смаку. У кулінарів існує правило: для смачного бульйону класти овочі у холодну воду, для смаку готових овочів – у гарячу. Розберемося, чому це так працює.
Читайте також: Готуємо щось новеньке з картоплі: картопляні гнізда стануть окрасою столу
Коли ми кладемо картоплю в холодну воду, то до моменту закипання вода постійно витягує з неї корисні речовини та елементи, що відповідають за смак. Якщо ж покласти порізану шматками картоплю в окріп, то вона відразу почне готуватися і залишить у собі максимум складових. З цієї причини краще різати картоплю великими шматками, невеликі плоди можна варити повністю.
Не слід переварювати овоч. Щойно шматки стали м’якими – він готовий. Додайте в пюре лише тепле молоко. Від холодного блюдо потемніє і виглядатиме неапетитно.
Це найкорисніший спосіб приготування картоплі. Шкірка зберігає в овочі користь та смак. Так, у картоплі залишається максимум калію, який допомагає контролювати кров’яний тиск, регулюючи обсяг рідини у клітинах та судинах.
Читайте також: Досвідчені овочівники зберігають картоплю тільки так: не гниє і лежить до весни
На відміну від пюре, картоплю в мундирі краще варити в холодній воді. Наливайте її достатньо, щонайменше на 3 см вище за шар овочів. Якщо покласти неочищену картоплю в киплячу воду, шкірка може луснути і страва втратить вигляд, буде більш рідкою. Деякі господині додають у воду столову ложку оцту, щоб картопля не тріснула.
Картопля в мундирі готується довше, ніж очищена. Готовність її зручно перевіряти зубочисткою. Щоб усі бульби зварилися одночасно, вибирайте їх однакового розміру.
У цей день відзначають 27 щорічних свят, з деякими з них ми хотіли б вас…
Багато господинь не люблять довго возитися на кухні, тому віддають перевагу простим рецептам. Пропонуємо найлегший…
Теплиця – це відмінний спосіб вирощування рослин, який дозволяє продовжити вегетаційний період і захистити рослини…
Річкова риба посідає важливе місце у раціоні українців. Найперша її перевага в доступності у свіжому…
Орхідеї - улюблені рослини багатьох, але не всі квітникарі знають, чи можна обприскувати орхідеї, чи…
22 листопада на території України очікується сніг, вітер, місцями дощі. На сході та півдні без…