У коментарі виданню “Фокус” старший юрист ТОВ ЮКК “Де-юре” Іван Топор розповів, що якщо власник житла своєчасно не вносить плату за комунальні послуги, то постачальник має право нарахувати боржнику пеню. Її розмір має бути не більше 0,01% від суми заборгованості.
“Комунальні послуги, як і будь-які інші платні послуги, мають оплачуватися в порядку та строки, визначені договором. Для початку слід визначити загальний перелік наслідків у разі несплати заборгованості за комунальні послуги, а далі вже можна розглянути винятки, які можуть застосовуватися до певної категорії громадян у період воєнного стану”, – пояснив юрист.
При цьому заборона на відключення домогосподарств від комунальних послуг та інші санкції діє тільки на ТОТ і в місцях бойових дій.
Раніше ми писали, у яких випадках необхідна допомога адвоката з аліментів.
До якої відповідальності можуть притягнути споживача за борги
Для стягнення заборгованості за ЖКП постачальник послуг має право подати позов. За словами Івана Топора, “у разі звернення постачальника послуг до суду з позовом про стягнення заборгованості, окрім стягнення суми заборгованості, пені, штрафу тощо, боржник має компенсувати позивачу ще й витрати на судовий збір та інші витрати, компенсацію яких визначено судом, наприклад, витрати на правничу допомогу”.
Після того, як рішення суду набере законної сили, борг може стягнути державний або приватний виконавець. У цьому випадку споживачеві можуть:
- заблокувати платіжні картки та банківські рахунки до погашення заборгованості,
- нарахувати пеню в розмірі, що не перевищує 0,01% від суми заборгованості.
У такому разі боржник буде зобов’язаний оплатити послуги виконавця в розмірі 10% від суми стягнення.
Чи відберуть майно за борги за комуналку
За словами експерта, практики відчуження нерухомого майна задля погашення заборгованості за комунальні послуги “майже ніколи не траплялося, адже борг має бути співмірним із вартістю об’єкта нерухомості”.
Проте юрист звертає увагу, що у випадку, коли сума боргу за комунальні послуги співмірна з вартістю майна, ризик його відчуження стає набагато ймовірнішим.
Вас також можуть зацікавити новини:
Помилки молодості: про що шкодують українці після виходу на пенсію – відеоопитування
Європейські пенсії: як влаштовані пенсійні системи в інших країнах (відео)