Здається, що за цей час ми повністю вивчили все, що стосується цього свята, його учасників та подій. Тим не менш, є чимало цікавих фактів, про які багато хто з нас міг і не знати.
-
Слово «пасха» з’явилося зовсім не в Юдеї, а прийшло до нас із Стародавньої Греції. У давньогрецькій мові існувало слово «пасхо», що в перекладі означає «страждати». Деякі дослідники вважають, що назва свята – Великдень (Пасха) – походить саме від цього дієслова.
-
Привітання «Христос воскрес», як говорить переказ, вперше використав ангел. У неділю після страти Христа він спустився на землю до жінок-мироносиць, які прийшли до Гробу Господнього, але не знайшли там тіла Ісуса. Ангел сказав їм, що Христос воскрес. Мироносиці розповіли про це апостолам, а щоб підтвердити свої слова, додали: «Воістину воскрес». Так і з’явилася традиція, яку ми вшановуємо і сьогодні.
-
Звичай готувати паски на Великдень з’явився приблизно у той самий час. За легендою, Ісус після свого воскресіння приходив до апостолів під час трапези. Учні стали залишати йому місце за столом і тарілку з хлібом. А згодом спеціально до свята християни почали випікати хліб округлої форми – саме таким був саван Христа.
-
Звичай дарувати одне одному фарбовані яйця вигадали не християни, а стародавні єгиптяни та перси. Святкуючи початок весни, вони обмінювалися такими своєрідними подарунками, оскільки яйця вважалися символом родючості.
-
Великодні яйця іноді ототожнюють з писанками. Насправді великодніми називають яйця, зварені круто і розфарбовані одним кольором, без візерунків і малюнків. А ось для виготовлення писанок використовують складнішу технологію. Їх у сирому вигляді розмальовують фарбами та бджолиним воском, а потім акуратно витягують вміст. Писанки, особливо зроблені власноруч, вважаються одними із найбажаніших подарунків на Великдень.