До Верховної Ради подано законопроєкт №10166 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо запровадження спеціального режиму оподаткування доходів, отриманих фізичними особами від провадження окремих видів діяльності”. Авторами документа Д. Гетманцевим і Я. Железняком передбачається створення нового податкового режиму для неофіційно зайнятих осіб. Базова ставка на такому режимі становитиме 6% від обороту.
Раніше ми писали, що українцям доведеться сплатити 25 тисяч гривень податку за свій автомобіль.
Для чого потрібен новий податковий режим для неофіційно зайнятих осіб
Автори законопроєкту обґрунтовують його необхідність тим, що наявна система спрощеного оподаткування підходить не всім. Йдеться про українців, які працюють у таких сферах:
- таксі,
- кур’єрські служби,
- індустрія краси,
- ремонтники,
- перекладачі,
- фотографи,
- домашня прислуга,
- няні та гувернантки.
Народні депутати впевнені, що від 63 до 100% таких працівників готові працювати “в білу”, якщо їм не потрібно буде оформляти ФОП. А це, за оцінками, понад мільйон осіб. На думку авторів, потенційний фіскальний ефект у разі ухвалення закону становитиме не менше 10 мільярдів гривень.
Умови нового податкового режиму
Використовувати нововведення зможуть ті не самозайняті громадяни України, які відповідають таким вимогам:
- не використовують працю найманих осіб;
- отримують щорічний дохід менше 1 мільйона гривень (станом на 2023 рік);
- ведуть розрахунки з клієнтами тільки через РРО.
Цей режим буде доступний для 20 видів дозволеної діяльності.
Як працюватиме новий податковий режим для неофіційно зайнятих осіб
Законопроєкт передбачає можливість працювати, не подаючи жодної звітності. Передбачається, що фіскальні зобов’язання стягуватимуться в автоматичному режимі через банк.
Це буде можливо тільки за умови проведення розрахунків через РРО та/або програмного реєстратора розрахункових операцій незалежно від способу оплати.