Розмір пенсій для більшості та вартість комунальних послуг залишаться без змін.
Перерахунок і збільшення мінімальних пенсій у жовтні
У жовтні пенсії не зміняться, за винятком тих, хто досяг 70, 75 або 80 років.
- Пенсіонери, які досягли віку 80 років і старше, отримають надбавку до пенсії в розмірі 570 грн.
- Пенсіонери 75 – 80 років отримають 456 грн.
- Пенсіонери 70 – 75 років – 300 грн.
Мінімальна пенсія становить 2093 грн і не зміниться до кінця цього року.
Хто отримає мінімальну пенсію та доплати від ООН
Пенсіонери з категорії ВПО, які можуть претендувати на пенсії, невиплачені за минулі періоди, додатково отримають по 2093 грн – суму, що відповідає розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Також цього місяця дадуть надбавки від ООН пенсіонерам, які проживають у прифронтових зонах. На таку доплату зможуть розраховувати ті, хто:
- є ВПО, які проживають на територіях активних або можливих бойових дій;
- отримує пенсійні виплати менше ніж 3 000 грн на місяць;
- не отримував з початку року додаткові грошові виплати від міжнародних організацій.
Розмір додаткової допомоги не може бути меншим за 100 грн і дорівнюватиме різниці між 3000 грн і пенсійною виплатою. Тобто, якщо ви отримуєте, наприклад, пенсію 2300 гривень, то вам належить надбавка 700 гривень.
Заявку на отримання такої доплати легко подати за допомогою інформаційної платформи єДопомога.
Як отримати неотримані виплати до Дня Незалежності – 2023
Пенсіонери з певних категорій, які не отримали виплати до Дня Незалежності України, зможуть отримати їх до 1 листопада 2023 року. До таких категорій належать:
- ветерани війни,
- члени сімей загиблих захисників України,
- ветерани війни, які набули відповідного статусу до 24 серпня поточного року включно.
Для отримання матеріальної допомоги до Дня Незалежності України потрібно особисто звернутися до:
- територіального органу Пенсійного фонду за задекларованим місцем проживання;
- Центру надання адміністративних послуг із наданням відповідного посвідчення та даних про поточний рахунок, відкритий в уповноваженому банку.
До Дня Незалежності України ветерани та жертви нацистських переслідувань мали право на додаткові вилати. Раніше їх виплачували в травні, до Дня Перемоги, але цього року уряд ухвалив рішення про перенесення виплат від 450 до 3100 грн на серпень.
Переселенці, яким помилково призупинили допомогу, знову зможуть отримувати виплати ВПО
Громадянам України, чиє житло було зруйновано внаслідок бойових дій, які нікуди не переїжджали, відновлять виплату допомоги. Раніше їм помилково призупинили виплати.
Також буде відновлено виплати ВПО особам, яких за реєстрами РАЦСів помилково вважали померлими, і тим, хто повернувся в країну з–за кордону, проте дані про це не були зафіксовані.
У жовтні допомогу отримають усі ВПО, які проживають в Україні та є внутрішньо переміщеними особами в розмірах:
- для людей з інвалідністю та дітей – 3 тис грн;
- для інших осіб – 2 тис грн.
Такі виплати проводяться 15 і 28 числа щомісяця.
Прийом заявок на допомогу постраждалим унаслідок підриву Каховської ГЕС продовжено
Термін прийому заяв на виплату одноразової допомоги постраждалим від підтоплення продовжено до кінця жовтня. Допомогу від держави в розмірі 5 тисяч гривень можуть отримати жителі Херсонщини та Миколаївщини, чиї будинки постраждали внаслідок підтоплення, і які на 6 червня 2023 року перебували на цих територіях.
Постраждалі внаслідок підтоплення можуть отримати одноразову допомогу незалежно від того, чи зареєстровані вони як ВПО та чи отримують щомісячні виплати на проживання.
Подати заявку на отримання компенсації за втрачений внаслідок вибуху Каховської ГЕС врожай також продовжено до кінця цього місяця. Для цього під час подання заявки потрібно надати копію документа, що підтверджує право власності на земельну ділянку. Рішення облдержадміністрації про виплату компенсацій має бути ухвалено не пізніше 30 листопада 2023 року.
За втрачений урожай овочів на площі 0,01 га надається компенсація в розмірі 3318 грн. Мешканцям Херсонщини виплатять максимально 99 540 грн, тобто не більше ніж за 0,3 га, а жителям Миколаївщини – 66 360 грн, тобто не більше ніж за 0,2 га.
У жовтні доступна допомога від кількох благодійних організацій
Організація СОС “Дитячі Містечка України” надає багатоцільову матеріальну допомогу для дітей, які зазнали поранень внаслідок бойових дій в Україні незалежно від того, де вони перебувають. Одноразова допомога складе 10 000 грн на кожну дитину.
Німецька спілка Arbeiter Samariter Bund (ASB) надає грошову допомогу ВПО в Івано–Франківській та Львівській областях, які ще не отримували грошової допомоги протягом липня–вересня 2023 року.
Також Данська рада у справах біженців надає грошову допомогу українцям для оренди житла. Допомога надається переселенцям у Дніпропетровській області, а саме:
- Кривий Ріг,
- Жовті Води,
- Кам’янське,
- Новомосковськ,
- Павлоград.
Щомісячний розмір допомоги залежить від кількості членів сім’ї та варіюється в діапазоні від 39 000 до 51 000 грн.
Субсидії в опалювальний сезон – як і де оформити
У жовтні буде перераховано житлові субсидії на опалювальний період 2023 – 2024 років.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України, субсидію можуть отримати сім’ї, у яких комунальні витрати перевищують 15% середньомісячного сукупного доходу, доки діє воєнний стан і протягом 1 місяця після його скасування.
Цієї осені розмір допомоги може навіть зрости з 1600 грн з урахуванням підвищення цін на електроенергію.
Під час розрахунку житлової субсидії з початку опалювального сезону 2023–2024 років ураховуються доходи домогосподарства за I і II квартали 2023 року, доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі серпневої пенсійної виплати.
Нарахуванням субсидії займається Пенсійний фонд України. Для оформлення необов’язково йти до відповідних установ. Усе можна зробити онлайн на порталах Дія або ПФУ. Потрібно буде заповнити необхідні форми та прикріпити скан–копії документів.
Раніше ми писали, що Пенсійному фонді назвали тих, хто залишиться без допомоги на оплату комуналки.
Кому в жовтні автоматично перерахують субсидії
З початку жовтня в Україні стартує опалювальний сезон, отже, збільшаться платіжки за комунальні послуги і більше людей зможуть претендувати на субсидії. При цьому звертатися за призначенням субсидії потрібно не всім.
Автоматично субсидію перерахують:
- домогосподарствам, яким призначено субсидію на неопалювальний період 2023 року;
- домогосподарствам, яким її було призначено в розмірі 0,00 грн на неопалювальний період.
За розрахунок житлової субсидії на опалювальний сезон нестиме відповідальність Пенсійний фонд України.
Хто має подати нове звернення на субсидії
Низка категорій українців отримають субсидію на опалювальний період 2023 – 2024 років тільки за новим зверненням. Це стосується таких категорій:
- тих, хто вже подавав заяву про припинення субсидії та користувався пільгою на оплату житлово–комунальних послуг, а на опалювальний період бажає отримувати житлову субсидію;
- тих, у кого змінився склад зареєстрованих осіб, соціальний стан тощо.
Крім того, можуть виникнути ситуації, коли субсидію можуть скасувати. Це стосується:
- придбання нового автомобіля або нерухомості,
- наявність банківського депозиту на понад 100 тис грн,
Також можуть виникнути складнощі, якщо є борг за комуналку, а хоча б один із дорослих членів сім’ї не навчається, офіційно не працює або в нього немає статусу безробітного.